Zimbabwská opozice byla blízko dohodě s vládnoucíZimbabwskou africkou národní unií - Vlasteneckou frontou(Zanu PF) o vyřazení prezidenta Mugabeho z funkce hlavy státu. Jen den po prezidentských volbách 29. března nabídla Zanu PF opozičnímu Hnutí za demokratickou změnu(MDC) návrh koaliční smlouvy.

Stanici BBC to v rozhovoru oznámil lídr opoziční strany MDC Morgan Tsvangirai.

Zároveň dodal, že podle jeho koncepceby bylavládní koaliceutvořena z MDC aněkolika loajálních členů Mugabeho Zanu PF.Ostatní její členovéby nebylinikterak perzekvováni kvůli zastrašování a trestání voličů opozice.

Po několika dnech však koaliční rozhovory ztroskotaly.

Co se týče Roberta Mugabeho, který podle Tsvangiraie i nezávislých pozorovatelů zvítězil vevolbách neprávem, pokud sešéf MDC dostane k moci,připadlo by v úvahujeho možné potrestání. Tsvangirai nevyloučil, že Mugabeho postaví před národní soud, kde se současný prezident zodpoví z „potlačování svobodné vůle obyvatelstva“.

Klíčové budou výsledky přepočítání hlasů, jehož první fáze proběhne zítra.

V souvislosti s násilnostmi páchanými na odpůrcích současného prezidenta vyzval Tsvangirai Organizaci spojených národů o okamžitý zásah a sestavení tribunálu, který by všechny viníky potrestal.

Informace o původním plánu uzavření vlády „národní jednoty,“ tedy MDC a Zanu PF bez Mugabeho, přichází krátce poté, co byl Tsvangirai oficiálními státními deníky obviněn z vlastizrady kvůli spolčování se s Brity.

Rakety z Číny

Zatímco je politická situace v Zimbabwe krajně napjatá a oficiální výsledky, o nichž nicméně ani podle vyjádření britského premiéra Gorgona Browna není pochyb, stále nebyly zveřejněny, do země putuje náklad zbraní z Číny.

Dodávky cestují přes Jihoafrickou republiku, která na ně odmítla uvalit embargo a zastavit je. V současnosti v jihoafrickém přístavu Durban kotví loď s nákladem téměř tří milionů nábojů, 3500 minometů a 1500 raket. Loď má namířeno do Harare.

Zbrojení spíše než nakrmení hladovějících označil Tsvangirai za „odporné“.

„Jen se ukazuje zvrácená povaha tohoto režimu, jsou více zaměstnáni obranou než čímkoli jiným,“ řekl předseda MDC.

Vláda Jihoafrické republiky se podle svého prohlášení do věci nebude vměšovat, jen dohlédne, aby byly dodrženy všechny předpisy.

Proslov na stadionu

Na dnešek je také naplánováno první velkéveřejné vystoupení prezidenta Roberta Mugabeho po jehoposledním uvedení do funkce.

Zimbabwe dnes slaví 28. výročí od získání nezávislosti na Velké Británii a ukončení nadvlády bělošské menšiny.

Mugabe pohovoří před veřejností na sportovním stadionu vHarare.