Úterního referenda se zúčastnily téměř dvě pětiny oprávněných voličů a 56 procent z nich pořádání zimní olympiády odmítlo. Ačkoli hlasování není právně závazné, podle deníku USA Today je pravděpodobné, že městská rada bude vůli občanů respektovat. V hlasování na konci října se k tomu zavázalo osm z jejích patnácti členů.

Ilustrační foto.
Pořadatelský hattrick! V Novém Městě bude Světový pohár i v roce 2021

Původní listinu sedmi kandidátů tak po švýcarském Sionu, rakouském Štýrském Hradci, japonském Sapporu a tureckém Erzurumu opouští i páté město. Otazník přitom visí i nad kandidaturou švédského hlavního města Stockholmu. Tamní vládě se nelíbí plýtvání veřejnými prostředky na událost takového rozsahu.

Splnění snu se nekoná

Kanadský olympijský výbor (COC) vyjádřil nad výsledky referenda zklamání. „Možnost přivítat celý svět v Kanadě, kde by lidé mohli zažít jednotící sílu olympijských her v kontextu naší národní kultury míru a inkluze, by přineslo řadu benefitů pro každého,“ uvedl COC v prohlášení. „Byla by to unikátní příležitost stát se vůdčí zemí v naplňování znovuobnovené vize her.“

„Opravdu jsme toužili po splnění snu v podobě konání olympijských a paralympijských her v Calgary,“ uvedla ředitelka organizace Calgary 2026 Mary Moranová. „Bojovali jsme s řadou, řadou překážek. Podařilo se nám zajistit tři vládní partnery, kteří přislíbili do splnění tohoto snu investovat miliardy dolarů,“ doplnil člen správní rady Scott Hutcheson. 

Finance i nedůvěra

„Rada města odsouhlasila kandidaturu v roce 2016. Průzkum veřejného mínění tehdy ukázal, že záměr podporuje 61 procent obyvatel. Od té doby šlo všechno z kopce,“ říká k dvouleté sérii jednání reportér deníku Calgary Herald (CH) Don Braid.

Největší překážkou byla jednání mezi organizací Calgary 2026, federální vládou, vládou provincie Alberta a městskou radou o rozdělení nákladů, které byly odhadnuty až na 5,1 miliardy dolarů, tedy více než 117 miliard korun. Podle Moranové ale za vším stojí celková nedůvěra veřejnosti v myšlenku olympijských her. „Lidé jsou stále cyničtější, obzvlášť ve vztahu k olympiádě,“ řekla pro CH.

Pro kanadské Calgary by se přitom nejednalo o první pořadatelství zimní olympiády. Ta se zde uskutečnila již v roce 1988 a nesmazatelně se zapsala do sportovní historie. Premiérový olympijský start si zde připsala výprava jamajských bobistů, jejichž příběh se stal populárním po celém světě i díky komedii Kokosy na sněhu z roku 1993.

Skokan na lyžích, Roman Koudelka.
Skokani jdou o víkendu poprvé do boje. Pomohou jim nové helmy?