„Ať už nádobu s mincemi na místě ukryl kdokoli, zakopal ji tak, aby si ji v případě nebezpečí mohl vyzvednout,“ uvedla na pondělní tiskové konferenci numizmatička (odbornice na historické mince) Maria Grazia Facchinettiová.

Mince byly uloženy v ruličkách tak, jako je tomu běžné v dnešním bankovnictví. „Jsou na nich rytiny císařů Honoria, Valentiniana III., Leona I., Antonia a Libia Severa. Pocházejí tedy z období před rokem 474 našeho letopočtu,“ vysvětlila Facchinettiová a doplnila, že uvnitř nádoby byla i zlatá cihlička. „Došli jsme k závěru, že majitelem zřejmě nebyla soukromá osoba. Spíše šlo o banku.“

Nález za miliony

Podle italského ministra kultury Alberta Bonisoliho zatím není možné detailně popsat historický a kulturní význam nálezu. „Zdá se ale, že oblast v okolí Como je pro archeology skutečným pokladem. Tento objev mě naplňuje pýchou,“ prohlásil.

Mince se podařilo objevit minulý týden a odborníci je převezli k dalšímu výzkumu a restauračním pracem do laboratoří ministerstva kultury v Miláně. Úřady zatím oficiálně nezveřejnily odhadovanou hodnotu mincí, podle CNN by se však mohla pohybovat v řádu milionů dolarů, tedy v přepočtu desítek až stovek milionů korun.

Divadlo Cressoni, které bylo v provozu mezi lety 1807 a 1997, leží nedaleko oblasti Novum Comum, kde již v minulosti došlo k několika významným nálezům artefaktů z dob Římské říše.