Klenoty byly podle svědků ukradeny během poledne, tedy v době, kdy byla katedrála volně přístupná veřejnosti. Poblíž také zrovna probíhal jarmark s potravinami.

Podle informací policie se zloději vloupali do skleněných vitrín zajištěných poplašným zařízením. Konkrétně vzali dvě královské koruny posázené drahokamy a perlami, královská jablka a žezlo. Zda se alarm spustil, není zatím jasné.

Koruny pochází ze začátku 17. století. První patřila králi Karlu IX., který vládl zemi od roku 1604 do své smrti v roce 1611 a druhá jeho manželce, královně Kristině, která zemřela v roce 1625. Šlo o pohřební koruny, které posléze z hrobů vyzdvihli a vystavili. Karel IX. je v katedrále také pohřben.

Svědci uvedli, že viděli dva muže prchat ven z budovy. Ti poté nastoupili do motorového člunu a odjeli. Policie ihned zahájila velkou pátrací akci. Soustředí se na okolí jezera Mälären, na jehož břehu Strängnäs leží.

„Mohli se vydat na západ do Köpingu nebo Arbogy anebo na východ do Västerasu, Eskilstuny či Stockholmu. Pátráme všemi těmito směry,” prohlásil mluvčí stockholmské policie Thomas Agnevik. Žádného podezřelého však zatím nemají.

"Právě teď je to jedna nula pro pachatele," řekl mluvčí policie Thomas Agnevik švédským médiím. "Hodnota těchto předmětů je nevyčíslitelná, jde o neocenitelné zboží národního zájmu," dodal.

Tom Rowell, jeden ze svědků krádeže, který se bude příští týden v katedrále ženit, řekl místnímu deníku Aftonbladet, že viděl dva muže, jak vybíhají ven z kostela. Ihned prý volal policii. Muži vzápětí totiž naskočili do malého bílého otevřeného člunu a odjeli pryč.

Věděl jsem hned, že šlo o zloděje, podle toho, jak se chovali,” řekl Rowell, podle něhož pluli muži přes jezero.

„Je opovrženíhodné, že lidé jdou krást i do historického svatostánku,“ dodal.