Byť Italům nejsou vůbec lhostejné jednotlivé lidské osudy, tamní média začínají řešit také ekonomické dopady koronavirové tragédie.

„Jsou lidé, kteří teď nemají jídlo pro své děti, denně dostáváme stovku žádostí o pomoc,“ říká Antonio Decaro, šéf Národní asociace měst a obcí (Anci) a starosta jihoitalského Bari. O víkendu kvůli tomu po Skypu vedl jednání s vládou v římském Palazzo Chigi.

On-line ke koronaviru můžete nalézt zde

„Spousta lidí trpí, nejen po psychické stránce, ale především po té materiální,“ souhlasil premiér Giuseppe Conte a přislíbil Italům pomoc z fondu solidarity ve výši 4,3 miliardy eur, v přepočtu téměř 120 miliard korun. Peníze na pomoc lidem v nouzi by mělo jako životadárný „kyslík“ obdržet v květnu na osm tisíc starostů italských měst a obcí.

Dalších 400 milionů eur, tedy zhruba 11 miliard korun, už úřad civilní ochrany rozděluje obcím na nákup základních potravin a denních potřeb lidem v nouzi. Počítá přitom s tím, že už tento týden začne nejchudším a také seniorům přímo distribuovat dodávky potravin nebo poukázky na jejich nákup v hodnotě 25 až 50 eur podle počtu členů domácnosti.

Zapojeny mají být potravinové banky i některé sítě supermarketů. Nejpozději od poloviny dubna pak chce Conteho vláda začít vyplácet částku 600 eur lidem z nejhůř postižených profesí, zemědělcům, živnostníkům či sezonním pracovníkům.

Zásah do italské ekonomiky, už beztak silně zadlužené, bude obrovský. Země proto hledá „spasitele“, který by jí pomohl nejhorší krizi od konce druhé světové války zvládnout. Jindy rozhádaná politická scéna se tentokrát napříč politickým spektrem vzácně shoduje.

Zachráncem by se měl stát „Super Mario“. Takovou přezdívku má podle známé postavičky z počítačové hry bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, kterému skončilo druhé funkční období ve Franfurtu nad Mohanem loni na podzim.

Šok a vláda národní jednoty

„Musíme být připraveni na šok,“ konstatoval šéf státní kasy ministr Roberto Gualtieri. Prezident Sergio Mattarella prohlásil, že bude potřeba národní jednoty k ustavení přechodné rekonstrukční vlády. O její podobě by mělo být jasno na začátku léta, až pomine stav nejhorší zdravotní nouze.

Kromě ekonoma a svého času zachránce eurozóny Draghiho se objevují také jména bývalého premiéra a ekonomického magnáta Silvia Berlusconiho, který teď přispěl 100 miliony eur na výstavbu nemocnice v pavilonech milánského výstaviště, a jeho dlouholeté pravé ruky, někdejšího státního tajemníka Gianniho Letty.

Problémem, který dobře ilustruje demografické složení obyvatel na Apeninském poloostrově včetně tamních státníků, je věk obou zkušených matadorů. Oběma je 83, respektive 84 let. Ve srovnání s nimi je dvaasedmdesátiletý Mario Draghi italským politikem v nejlepších letech.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník