„Budete mít březen, během kterého nebudete moci spát,“ varovala v pátek na videu prezidenta Macrona jedna z vůdčích postav hnutí žlutých vest Eric Drouet. Podle něj bude sobotní demonstrace 16. března velkolepá. „Doufám, že jste připraveni. My jsme. Čekáme na toto datum s nedočkavostí,“uvedl Drouet, který označil sobotu v polovině března za „klíčovou“ pro další osud protestního hnutí.

Žluté vesty v ulicích Paříže
Ve Francii znovu protestovaly Žluté vesty. Policie pozatýkala desítky lidí

Velké protesty žluté vesty svolaly na 16. března proto, že uplynou čtyři měsíce od okamžiku, kdy se začaly demonstrace pravidelně konat. Loni 17. listopadu vyšlo do ulic na protest proti plánovanému zdražení pohonných hmot téměř 290 tisíc lidí.

Druhým důvodem pro svolání velkého protestu na sobotu za dva týdny je skutečnost, že 15. března skončí celonárodní debata, kterou vyvolal prezident Macron. Jejím cílem bylo mimo jiné reagovat na nespokojenost obyvatel, která se projevila ve zrodu hnutí žlutých vest. Podle Macronových odpůrců z řad protestního hnutí je ale debata jen „maškarádou“ a „PR akcí“.

Pochod v černém

V rámci dnešního šestnáctého kola demonstrací se žluté vesty sešly v Paříži u Vítězného oblouku a vyrazily na pochod městem přes bulvár Champs-Élysées, na kterém sídlí prezidentský palác. Další facebooková skupina, prostřednictvím kterých se protesty organizují, vyzvala k uspořádání pikniku na Martově poli u Eiffelovy věže. Jiná skupina vyzvala k pochodu k sídlu televize BFMTV, kterou řada žlutých vest viní z neobjektivního zpravodajství v jejich neprospěch.

Žluté vesty protestují ve Francii již 14. týden v řadě
Žluté vesty znovu vyrazily do ulic. V Rouen najelo vozidlo do demonstrantů

Protestní hnutí začíná být stále více rozštěpené. Zatímco jedna část demonstrantů vyzývá k „návratu ke kořenům“ a  „spontánnímu“ přístupu, který „děsil vládu“, tedy k neohlášeným shromážděním na nepovolených místech, další skupiny bojují proti násilí. O „setrvání v klidu“ požádal žluté vesty  i prezident Macron, který „neakceptovatelné“ násilí opakovaně odsoudil. 

Záběry z dnešního pochodu ukazují, že demonstrace probíhaly relativně poklidně. Video repotérů RT France ukazují, jak mezi žlutými vestami a policejními jednotkami probíhal živý dialog a jedna z protestujících nabízela policistům květinu na znamení míru. K jednomu incidentu však dosud došlo. Policie musela použít slzný plyn a vodní děla, aby zabránila účastníkům odchýlit se od naplánované trasy.

Demonstrace se dnes odpoledne konaly také v Lyonu, kde organizátoři naplánovali takzvaný „pochod v černém“. Účastníci měli do ulic vyrazit ve smutečním oblečení, které má být „symbolem smutku“ za hnutí, které se podle deníku France24 může brzy stát předmětem „opovržení“, protože jeho příznivci „nejsou jednotní“. I zde nakonec došlo na použití slzného plynu.

Protestovalo se i v severofrancouzském Lille, kde by se měli sejít i příznivci hnutí z Belgie, Německa, Nizozemska a Británie, v Rennes, kde jako již několikrát zakázala radnice demonstraci v centru města, či v Bordeaux, které je jednou z bašt žlutých vest na jihu země. Právě Bordeaux a jihofrancouzské Toulouse jsou dalšími městy, kde muselo dojít k drobným policejním zásahům za použití vodních děl a slzného plynu. Žádná zranění však úřady neohlásily.

Zájem upadá

Účast na pravidelných demonstracích v posledních týdnech klesala. První únorovou sobotu se podle úřadů sešlo asi 58 tisíc lidí, druhou 51 tisíc a třetí už jen 41 tisíc. Minulý týden účast opět mírně vzrostla na 46 tisíc demonstrantů. Žluté vesty pravidelně čísla zveřejňovaná ministerstvem vnitra zpochybňují. Podle nich například demonstrovalo minulou sobotu po celé Francii přes 120 tisíc lidí.

Dnešních demonstrací se po celé zemi zúčastnilo pouze 39300 lidí, z toho čtyři tisícovky v hlavním městě.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.

Žluté vesty v ulicích Paříže
Protesty proti Macronovi pokračují. Žluté vesty znovu vyrazily do ulic