„Zúčastnil jsem se 12 ze 14 demonstrací. Už nemohu dál snášet tento prohnilý systém,“ řekl čtyřiačtyřicetiletý Christophe, který na demonstraci přijel z departementu Yvelines u Paříže. „Podívejte na poslední příklad: (expremiér Alain) Juppé byl odsouzen, ale byl jmenován do ústavní rady,“ dodal tento zaměstnanec velké dopravní společnosti. Ústavní rada je nejvyšší soudní instituce ve Francii, dohlíží mimo jiné na ústavnost předpisů či regulérnost voleb.

Ve Francii vyšli do ulic odboráři a příznivci takzvaných žlutých vest.
Odboráři se spojili se žlutými vestami. Ve Francii opět protestovaly tisíce lidí

Shromáždění pod přísným dohledem pořádkových sil se podle agentury AFP nejprve odehrávalo pokojně, i přes hvízdot, odpalování dýmovnic či zpěv popěvků ve stylu „Macrone, dojdeme si pro tebe domů“. Později se však znovu zvrhlo v násilnosti. Účastníci po policistech házeli různé předměty a zapalovali odpadkové koše. Policie proto použila slzný plyn.

Zdroj: Youtube

V departementu Meurthe-et-Moselle na východě Francie se žluté vesty vrátily na kruhové objezdy, zejména v Pont-a-Mousson, Luneville či Essey-les-Nancy, přestože je policejní prefektura varovala, že nestrpí žádné omezování dopravy. Ve Štrasburku se podle policie jediné demonstrace zúčastnilo 110 žlutých vest.

K vážnému incidentu došlo ve městě Rouen, zhruba 120 kilometrů severozápadně od Paříže. Do skupiny demonstrantů tam podle televize BFMTV najelo vozidlo a nejméně čtyři z nich utrpěli vážná poranění. Na místě zasahovali záchranáři.

Francouzi chtějí konec demonstrací

Předchozí sobotu se úřady dopočítaly zhruba 51 tisíc demonstrantů, což svědčí o poklesu v posledních týdnech. Samo hnutí však toto oslabení popřelo a hlásilo 118 tisíc účastníků protestů.

Žluté vesty v ulicích Paříže
Protesty proti Macronovi pokračují. Žluté vesty znovu vyrazily do ulic

Po třech měsících od svého vzniku je hnutí nadále rozptýlené a ve veřejném mínění začíná převládat únava. Hnutí začalo protestem proti chystanému zdražení pohonných hmot loni 17. listopadu a získalo si širokou podporu veřejnosti. Ta se ale rozpadá: v průzkumu agentury Elabe, zveřejněném ve středu, poprvé většina Francouzů (56 procent) vyjádřila přání, aby demonstrace skončily.

I přesto se mnoho členů hnutí nechce vzdát. V Paříži se má demonstrovat po celý víkend, tedy i v neděli. Dnešní akce u Vítězného oblouku má podle výzev na facebooku co nejdéle blokovat tamní náměstí, kde se sbíhá tucet velkých dopravních tepen. V neděli se mají žluté vesty sejít na stejném místě k „ohlášenému a pokojnému pochodu“, který se má ubírat hlavně po levém břehu řeky.

Kritika i výzvy k násilí

Prefektura nevylučuje ani živelné protesty a slibuje důsledný postup v zájmu zajištění bezpečnosti v hlavním městě. „Násilné demonstrace musí přestat,“ apeloval tento týden prezident Macron, po jehož odstoupení demonstranti volají.

Do ulic Paříže znovu vyrazili příslušníci Hnutí žlutých vest
Žluté vesty znovu vyrazily do ulic měst. Paříží prošlo sedm tisíc demonstrantů

Proti násilí se vyslovili i samotní organizátoři protestů. „Kolik mrtvých, zraněných a zmrzačených obětí musí ještě být na obou stranách? Přestaňme s nenávistí,“ napsali v prohlášení, ve kterém vyzvali žluté vesty, aby zůstaly „jednotné a mírumilovné“ a „vyhnuly se násilným skupinám“.

Na sociálních sítích se však podle deníku The Local France objevily i výzvy k násilí. „Je čas, abychom byli slyšet. Zapomeňte na pacifismus!“ stojí v jednom z komentářů, který zve na demonstraci u Vítězného oblouku v Paříži.

Dialog hluchých

Mezi vládou, snažící se propagovat širokou debatu o problémech země, a demonstranty, kteří kritizují podle nich fingované rozhovory, mezitím podle AFP pokračuje „dialog hluchých“. „To hnutí už nic nepožaduje,“ usoudil ve čtvrtek ministr vnitra Christophe Castaner. „Nevidím důvod, proč bychom měli přestat, nikdo nás neposlouchá,“ odvětila Chantal, mluvčí hnutí v Marseille.

Ve Francii se protestuje proti růstu cen pohonných hmot
Žluté vesty v sobotu vyšly znovu od ulic. Policie zadržela přes stovku lidí