Zelenskyj chtěl, aby parlament ještě před konáním předčasných voleb, plánovaných na 21. července, zavedl poměrný volební systém a snížil volební práh pro vstup do parlamentu z pěti na tři procenta. Dosud je na Ukrajině polovina poslanců volena většinově a polovina poměrně.

Pro zařazení prezidentova návrhu na změnu volebního systému na pořad jednání hlasovalo jen 92 poslanců, pro další prezidentův návrh ohledně veřejných zakázek pak 127 poslanců, což ke schválení programu schůze nestačilo. Zapotřebí podle agentury Interfax-Ukrajina byla nadpoloviční většina 226 hlasů. Předseda sněmovny Andrij Parubyj pak schůzi ukončil.

Bude se dál jednat

Zelenskyj o svolání mimořádné schůze požádal po úterní schůzce s vedením parlamentu a předsedy poslaneckých klubů. Opoziční poslanec Nestor Šufryč usoudil, že zákonodárci nového prezidenta "cynicky podvedli", protože "dnes odmítli, na čem se včera domluvili", místo aby prezidentovi rovnou řekli, že s ním nesouhlasí.

O tom, že sněmovna odmítla předem domluvený kompromis, v kuloárech sněmovny hovořil i prezidentův poradce Ruslan Stefančuk. Domnívá se však, že o změně volebního systému se bude dál jednat.

Zachování dosavadního volebního systému podle bývalé premiérky Julije Tymošenkové nahrává korupci, tedy kupování hlasů v obvodech, ve kterých se poslanci volí většinově.