„Merkelová se prolíbala Evropou,“ napsal německý nedělník Bild am Sonntag poté, co světem letěly snímky kancléřky, která se při vítání líbala s honoracemi unie.

Polibky měly nezřídka odlišnou podobu: Francouzský prezident Jacques Chirac galantně líbal ruku a Merkelová se revanšovala polibkem na obě líce. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker kancléřku důvěrně objímal. Britský premiér Tony Blair vlepil polibek na kancléřčinu tvář. Za fasádou polibků vyčnívaly spory o budoucnosti unie, ke které položily základ římské smlouvy podepsané před půlstoletím. Všichni říkali, že se unie musí změnit. Každý to ale viděl jinak.

Kvůli odporu Polska, Británie a Česka není v deklaraci z berlínské schůzky zmíněna ani unijní ústava, jen neurčitý odkaz na reformy, které mají postavit unii na obnovený společný základ do voleb do června 2009.

Češi dali najevo, že to pro ně není výzva k časovému limitu pro vypracování nové euroústavy. Merkelová ale řekla, že závěrem německého předsednictví unie je, připravit vše tak, aby se konference k vypracování nové ústavy mohla uskutečnit ve druhém pololetí letošního roku. „Uděláme vše, abychom stanovili nějaký rozvrh do června,“ řekla kancléřka.

Václav Klaus dával v Berlíně najevo pochyby, zda unie ústavu či deklaraci potřebuje. V deklaraci mu vadilazmínka o rovnoprávnosti pohlaví. Při sobotním koncertu počítal, kolik žen je v orchestru Berlínské filharmonie. Spočítal, že v osmdesátičlenném orchestru bylo jen devět žen.„Když na mě paní Merkelová útočila, proč se mi ta věta nelíbí, řekl jsem: Počítal jsem, kolik mají berlínští filharmonici mužů a žen,“ líčil rozhovor s Merkelovou. Pak s nadsázkou dodával: „Jestli mě budete zlobit, takbudu navrhovat, aby Německo bylo vyloučeno z unie, protože nezastává rovnováhu žen a mužů.