„Plameňáci začali do Bombaje migrovat v 80. a 90. letech minulého století,“ říká Rahul Khot, asistent ředitele Bombajské společnosti přírodní historie (BNHS), jedné z nejstarších vědeckých institucí v Indii. „Záznamy ukazují, že od té doby se jejich počet každou sezónu pohyboval mezi 30 až 40 jedinci,“ dodal.

Astrobatrachus kurichiyana - hvězdnatá trpasličí žába z indického pohoří Západní Ghát
Jediný potomek dávných obojživelníků. Vědci v Indii objevili unikátní žábu

Ze šesti existujících druhů plameňáků můžeme v Bombaji pozorovat dva, kteří jsou v Indii doma. Jedná se především o plameňáka růžového (vyšší s černým zobákem) a o ohroženějšího plameňáka malého (menší s tmavě karmínovým zobákem).

Většina plameňáků přilétá do Bombaje ze severozápadu z okresu Kutch v indickém státě Gudžarát a slaného jezera Sambhar v Rádžasthánu. U menšího počtu ptáků se věří, že přilétají z Pákistánu, Afghánistánu, Íránu a Izraele. Někteří však pocházejí až ze vzdálené Francie.

V Bombaji se usadili především v potoce Thane Creek, který je domovem více než 200 ptačích druhů, ale objevují se i na některých menších mokřadech. Loni v květnu se BNHS pustila do prvního formálního průzkum plameňáků v Thane Creek, jako součást desetiletého projektu zkoumání brodivých ptáků.

Nejvíc prospívají v místech největšího znečištění

Podle Khota je sice předčasné spekulovat o příčině obrovského nárůstu populace plameňáků, ale hypotéza, která ji spojuje se znečištěním, je horkou stopou. Z Thane Creek se stala skládka pro neošetřené domácí a průmyslové odpadní vody z města. Jedna z nejlepších lokalit v Bombaji, kde lze spatřit obrovská hejna plameňáků, se pak nachází v blízkosti čistírny odpadních vod Bhandup.

Sestřelené letadlo v indické části Kašmíru
Napětí v Kašmíru stoupá. Indové zabili šest lidí, Pákistán sestřelil dvě letadla

„V přírodě je dobře zdokumentovaným jevem, že odpad jednoho druhu je potravou pro druhý,“ podotkla Debi Goenka, čestná sekretářka BNHS. „Odpad v zálivu podporuje biologický růst sinic, které jsou potravou pro plameňáky,“ dodala.

Sunjoy Monga, přírodovědec a autor knihy Ptáci Bombaje, se domnívá, že potok dosáhl toho, „co bychom mohli nazvat dokonalou úrovní znečištění“. Hladina dusičnanů a fosfátů ve zdejší vodě je tak pro růst sinic ideální.

Pančovaný alkohol - ilustrační foto
Pančovaný alkohol v Indii zabil 150 lidí. V nemocnicích jsou další dvě stovky

Ačkoli je Monga znepokojený vysokou úrovní znečištění v oblasti, nedotčené stanoviště by podle jeho slov připravilo plameňáky o potravu a odvedlo je pryč. „Divočina se zde spojuje s lidským dopadem a některé druhy v tom mohou prospívat. Jedná se o dvojsečnou zbraň,“ dodal.

Rostoucí lidské osídlení a rozsáhlé developerské projekty však mohou způsobit, že tyto ideální podmínky pro ptačí druhy nemusí trvat věčně, a za pár let zde přírodovědci nemusí nalézt ani jedno růžové peříčko.

V indické provincii Gudžarát roste od základů nové město, které by mělo v budoucnu konkurovat Singapuru či Hong Kongu
Indie staví od základů nové město. Chce konkurovat Singapuru či Hongkongu