Na červnovém summitu v Singapuru se americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un dohodli, že Severní Korea podstoupí postupem času kompletní denuklearizaci. Na konkrétním termínu se nicméně oba státníci nedomluvili.

Donald Trump a Kim Čong-un.
KLDR pokračuje v jaderném zbrojení a prodává zbraně, hlásí OSN

Podle zprávy, již v pátek vydala OSN, to však vypadá, že asijská velmoc od jaderného zbrojení neustupuje, spíše naopak. Mimo to navíc údajně Severokorejci zkoušejí skrze zahraniční zprostředkovatele prodávat zbraně, a to do Jemenu, Súdánu a Libye.

Právě v Singapuru se Pompeo nechal slyšet, že je nesmírně důležité udržet na KLDR „diplomatický a ekonomický tlak“, a to proto, aby se dosáhlo „konečného a plně ověřitelného jaderného odzbrojení“. Právě kvůli stále neuskutečněné denuklearizaci je nyní země Kim Čong-una pod sankcemi jak USA, tak i zmíněné OSN.

Generálové z Jižní Koreje i KLDR se sešli v Pchanmundžomu, vesnici v demilitarizované oblasti.
Jižní Korea a KLDR snižují napětí. Generálové jednali v demilitarizované oblasti

Pompeo dále prohlásil, že očekává dodržování sankcí u všech dalších států, konkrétní nicméně nebyl. Vyčlenil pouze Rusko, s nímž chce o problému diskutovat, které prý podle posledních zpráv hodlá vpustit za své hranice tisíce severokorejských dělníků. To však Rusové odmítli.

Reakce Pchjongjangu byla zosobněna v ministru zahraničí, kterým je Ri Jong-ho. Ten označil vyjádření USA za znepokojující, přičemž dodal, že KLDR za úmluvou vůdce Kima s prezidentem Trumpem „pevně stojí“.

Donald Trump a Kim Čong-un.
KLDR porušila slib ze summitu. Vytváří balistické střely, ukázaly satelity

„Znepokojující jsou rovněž určité kroky, které se nyní provádějí v USA a jsou velmi daleko od původních záměrů jejich lídra,“ uvedl podle britské BBC Ri. Oba muži, severokorejský ministr i zmíněný Pompeo, se na summitu v Singapuru krátce setkali, kromě několika slov a úsměvů však na delší rozpravy nebyl čas.

Poslední zprávy britské televize uvádějí, že Kimovi byl v sobotu dopoledne od Trumpa doručen osobní dopis. Co obsahoval, to dosud nebylo zveřejněno.

Donald Trump a Kim Čong-un.
KLDR vrátila Američanům ostatky 55 vojáků, kteří padli v Korejské válce