Množství zneužitých profilů na sociální síti je daleko větší, než se předpokládalo. Tento týden vyšlo najevo, že z Facebooku unikla osobní data neuvěřitelných 87 milionů uživatelů. Jak v pátek oznámil mluvčí Evropské komise Christian Wigand, 2,7 milionu profilů patřilo obyvatelů zemí z Evropské unie.

Mark Zuckerberg
Facebook přiznal, že si prohlíží soukromé zprávy i obrázky v Messengeru

Podle vyšetřovatelů data získala neprůhledná analytická společnost Cambridge Analytica, která je zneužila při vývoji softwarových nástrojů k posílení prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

Cílem tak byly především USA, Británie a Kanada. Z EU unikla pouze menší část celkového počtu dat.

Představitele Evropské komise o situaci informovala dopisem provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová. mluvčí EU dodal, že „dopis také vysvětluje kroky, jimiž Facebook od té doby na problém reagoval”.

Majitel a jeden ze zakladatelů Facebooku Mark Zuckerberg
Dvě miliardy uživatelů. Data se mohla dostat do cizích rukou, přiznal Facebook

Ke změnám v strategii Facebooku patří odteď například pravidlo, že potenciální sběrači dat už nesmějí zakládat profily na této sociální síti. Až do středy to možné bylo.

Šéf sítě Mark Zuckerburg připustil, že právě to je zřejmě důvodem, proč až dosud mohly nepovolané osoby získávat přístup k účtům více než dvou miliard lidí, kteří Facebook používají.