Maduro také předvedl pasy a další doklady dvou zaměstnanců floridské firmy Silvercorp, jejíž vlastník se podle Reuters ještě dříve přihlásil k odpovědnosti za nezdařenou akci.

Venezuelská vláda v neděli oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi z Kolumbie organizovaný Spojenými státy. Tvrdila, že osm najatých žoldnéřů zabila a zajala agenta americké protidrogové agentury DEA.

Vzpoura ve venezuelské věznici
Ve venezuelské věznici vypukla vzpoura. Zemřelo nejméně 46 lidí

Reuters ve zprávě o Madurově vystoupení v televizi označil zajaté Američany za Lukeho Denmana a Airana Berryho, v jiné zprávě ale Berrymu přisoudil křestní jméno Aaron. Šlo o zprávu, podle které se k nezdařenému pokusu o Madurovo svržení přihlásil americký válečný veterán, bývalý příslušník speciálních sil Jordan Goudreau, který na Floridě vede bezpečnostní firmu Silvercorp. "Pracovali se mnou. Jsou to moji kluci," řekl po zajetí Berryho a Denmana.

Zadrženi při razii

Oba Američané byli zadrženi v pondělí, při následné razii na komplice nedělního pokusu o invazi. Pravděpodobně jsou zadržováni ve věznici vojenské rozvědky, napsal Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s celou záležitostí.

Opoziční vůdce Juan Guaidó zpochybnil vládní verzi nedělních událostí. Maduro se podle něj snaží odlákat pozornost od jiných problémů, včetně krvavé vězeňské vzpoury či bitvy zločineckých gangů v Caracasu.

Zdravotníci ošetřují pacienty s koronavirem v nemocnici v čínském městě Wu-chan na snímmku z 6. února 2020
Záměrné utajení. Čína nepřiznala epidemii a dovezla si roušky

Štáb opozičního vůdce v prohlášením popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.

Americký představitel, který si nepřál být jmenován, ujistil, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena, napsal Reuters a dodal, že podle jiného zdroje, obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb, ani americké tajné služby neměly se vpádem do Venezuely nic společného.