„Vrátila jsem se, protože jsem se tu narodila. Dostali jsme zařízení, kterými měříme radiaci a kontrolují nás lékaři," popsala stanici Inter France Ayako Sato. Její syn ani vnuk se nevrátili. Podobně se podle odhadů rozhodlo zhruba 94 procent z celkem 150 tisíc evakuovaných lidí. Společnost Tepco zatím na odškodnění obyvatel zaplatila astronomickou částku ve výši téměř šest bilionů jenů (zhruba 1,3 bilionu korun), za největší havárii od dob Černobylu ale dosud nebyl nikdo potrestán.

Prvními obviněnými se minulý týden stali tři bývalí manažeři firmy. Pokud je soud shledá vinnými ze zanedbání služebních povinností s následkem smrti, mohou skončit ve vězení. Podle japonských médií to ale není pravděpodobné. Státní zastupitelství ostatně už dříve žalobu pro nedostatek důkazů dvakrát odložilo. I když obnovení jaderné elektrárny ve Fukušimě se už neplánuje, vláda už po původním kompletním odstavení spustila tři z celkem 48 reaktorů v zemi.

Země chudá na energetické zdroje totiž příliš alternativ k jádru nemá. Zhruba 70 procent Japonců je ale nyní pro trvalé uzavření všech reaktorů. Fukušimská havárie ostatně vyděsila i mnohé jiné země – například Německo se proto rozhodlo do roku 2022 od jaderné energie zcela upustit.

5 let od havárie elektrárny