Úřady pro ochranu přírody mají podezření, že měl muž středního věku v úmyslu ukrást dvě vzácná bílá lvíčata, která se od svého narození loni v listopadu stala velkým lákadlem pro návštěvníky.

Zoo v Akkře po incidentu uzavřeli. Tělo oběti skončilo po útoku v tamní márnici. Policie podle britské BBC vzápětí zahájila vyšetřování s cílem zjistit motiv muže a okolnosti útoku. V době tragédie se ve výběhu nacházeli lev, lvice a jejich dvě bílá mláďata.

Muže na Floridě téměř zabil aligátor. Ilustrační foto.
Muže na Floridě napadl aligátor. Děsivý útok zachytil letící dron

„Když mají lvi lvíčata a přiblížíte se k nim příliš blízko, mohou mít pocit, že se jim je snažíte vzít,“ řekl novinářům náměstek ministra pro půdu a přírodní zdroje Benito Owusu Bio. „Důrazně žádáme lidi, aby se do podobných akcí nepouštěli,“ dodal.

Leucismus je stav, kdy jsou živočichové charakterističtí sníženou pigmentací. Na rozdíl od albinismu je způsoben ztrátou všech typů kožních pigmentů, nejenom melaninu.

Podle úředníků musel vetřelec překonat dva obrovské ploty, než se do výběhu lvů dostal. Jeden desetimetrový a druhý dokonce dvacetimetrový.

Lvíčata se narodila s takzvaným leucismem, který způsobuje zajímavé bílé zbarvení zvířat.

Podle organizace Global White Lion Protection Trust žije ve volné přírodě už jen asi tucet bílých lvů.

Vzácní bílí lvi:

Zdroj: Youtube

Útoky zvířat v zajetí

Případy, kdy zvířata v zoologických zahradách nebo ve výbězích zabijí lidi jsou vzácné, ale občas se objeví.

V ten samý den, co se stal incident v Ghaně, zabila velká antilopa zaměstnance zvířecího parku ve Švédsku. Potvrdil to majitel areálu na ostrově Öland Richard Berglund. „Řekl, že sám hrůznou událost viděl, podrobnosti však neuvedl,“ píše server Daily Mail.

V červnu zase v Mexiku v soukromé zahradě fatálně poranil tygr bengálský ošetřovatele, který ho hladil během krmení. Třiadvacetiletý José de Jesús sice nezemřel okamžitě, ale po převozu do nemocnice podlehl infarktu.

Kdo je nejnebezpečnější

Pokud tipujete lvy, tygry či medvědy, prohráli jste. Vítězí totiž největší žijící suchozemský savec. „Slon je jednoznačně nejnebezpečnější," uvedl pro Health Daily viceprezident pro zdraví zvířat a vedoucí veterinární lékař filadelfské zoo Keith Hinshaw. „Je to pachatel číslo jedna. Sloni zabili více ošetřovatelů zvířat než kterékoliv jiné zvíře,“ dodal.

Medvěd grizzly. Ilustrační snímek
Hrůzná noc medvědů grizzly: Smrtící útoky v Montaně navždy změnily národní park

A proč jsou tato monumentální stvoření takovou hrozbou? Podle Hinshawa jde částečně i o psychologii zvířat. „Je pravda, že sloni nikdy nezapomínají. A když se jim nelíbíte, jsou trpěliví a počkají si v případě potřeby i celé měsíce, než budete někdy poblíž. Pak zaútočí. Buď vás rozdrtí vlastní hlavou, nebo si vás přidrží a šlápnou na tu vaši,“ popsal Hinshaw.

Dalším důvodem, proč mohou být sloni takovou hrozbou, je to, že chovatelé k nim nemají takový respekt jako například k velkým šelmám, takže do sloních výběhů vstupují běžně.

Úrazy jsou běžné

Útoky zvířat mohou mít nejrůznější formu. Někdy hrozí kousnutí, jindy poškrábání, bodné rány či otrava.

Puma americká. Ilustrační snímek
Devítiletou dívku při hře na schovávanou napadla puma. Dítěti zohavila tvář

Podle zprávy v časopise Journal of Zoo and Wildlife Medicine více než tři pětiny ošetřovatelů v zoologických zahradách za svou kariéru zažily alespoň jedno závažné zranění způsobené zvířetem.

Nejčastější jsou však v zoologických zahradách obyčejnější zranění. Obvyklým důvodem pracovní neschopnosti tak nebývá třeba uštknutí jedovatým hadem, ale opakované přetěžování, uklouznutí a pád či poranění zad a dalších částí pohybového aparátu při zvedání balíků sena a přenášení uspaných zvířat nebo jiných těžkých břemen.