Autor se hned v úvodu dopisu vymezuje vůči běžné levicově orientované opozici. „Chceme, aby vláda uspěla. Jsme přesvědčeni, že řada jejích rozhodnutí přispěla k větší bezpečnosti a prosperitě Spojených států,“ vysvětluje. Zároveň ale dodává, že on i ostatní podobně smýšlející pracovníci upřednostňují zájmy země před loajalitou k Donaldu Trumpovi.

Americký prezident Donald Trump
Idiot s myšlením školáka? Novinář v knize odhalí zákulisí Trumpovy vlády

Základem celého problému je prezidentova nemorálnost, sklon k impulzivním rozhodnutím bez dostatečných informací a zbrklý, nepřátelský a neefektivní styl vedení. Lidé napříč všemi vládními strukturami od Bílého domu až po jednotlivá oddělení a agentury podle anonyma přiznávají rozčarování z rozhodnutí a komentářů hlavy státu.

Období Trumpovy vlády označuje za chaotickou éru s neschopným prezidentem v čele. Prezidentovo nestálé chování by podle něj mohlo mít daleko závažnější následky nebýt skupiny ‚hrdinů‘, které se podařilo uhasit řadu jeho výbuchů a sabotovat některá impulzivní rozhodnutí.

Je to zbabělec

Amerického prezidenta zveřejněný text rozzuřil. „Existuje vůbec tenhle samozvaný vysoký úředník, nebo je to jen další falešný zdroj selhávajících New York Times? Jestli ten ZBABĚLÝ člověk opravdu existuje, Times ho musí z bezpečnostních důvodů okamžitě vydat vládě!“ napsal na svůj twitter.

Americký prezident Donald Trump
Trump varuje Asada a jeho spojence: Útok na Idlíb bude stát životy tisíce lidí

„Až nebudu prezident, nebou mít NYT, CNN a podobná lživá média o čem psát. Nikdo dosud neudělal to, co dokázala tato administrativa. NYT zveřejní anonymní komentář. Věřili byste tomu? Anonymní! To znamená zbabělý. Zbabělý komentář. To znamená, že děláme skvělou práci,“ řekl Trump v televizním prohlášení.

Deník však zveřejnění anonymního článku obhajuje. „Udělali jsme to na žádost autora, jehož identitu známe a jehož práce by byla zveřejněním totožnosti ohrožena. Věříme, že publikování tohoto textu při zachování anonymity autora je jediným způsobem, jak našim čtenářům poskytnout důležitý pohled na věc,“ stojí ve stanovisku.

Woodwardova kniha

Komentář se objevil pouhý den poté, co deník USA Today zveřejnil úryvky z knihy novináře Boba Woodwarda. Ten na základě stovek hodin rozhovorů se současnými i bývalými spolupracovníky Donalda Trumpa popsal zákulisí prezidentovy administrativy.

Pietní akce za senátora Johna McCaina
Pietního obřadu za senátora McCaina se zúčastnil Obama i Bush. Trump chyběl

Woodward v knize cituje například ministra obrany Jima Mattise, podle ktrého má Trump chápání na úrovni žáka páté nebo šesté třídy. Podlé šéfa personálu Bílého domu je prezident idiot, kterému nemá smysl cokoli vysvětlovat. Ekonomický poradce Gary Cohen zase popsal, jak před hlavou státu schovává dokumenty, jejichž podpis by podle jeho názoru vedl ke katastrofě.

Bílý dům zveřejněné informace bleskově popřel. „Myšlenka, že bych někdy nazval prezidenta idiotem, se nezakládá na pravdě,“ řekl médiím v reakci na knihu, která má oficiálně vyjít teprve příští úterý, Kelly. „Je to jen další patetický pokus poskvrnit lidi blízké prezidentu Trumpovi a odvést pozornost od řady úspěchů.“

Ke knize se, jak jinak než prostřednictvím svého twitterového účtu, vyjádřil i sám americký prezident. „Tvrzení Woodwarda už vyvrátil a zdiskreditoval James Mattis i John Kelly. Ty citace jsou vymyšlený podvod,“ napsal. Woodward podle něj načasoval vydání knihy před termín letošních voleb do kongresu, aby uškodil republikánské straně.

Donald Trump.
Trumpovy výhružky se stupňují. Pohrozil odchodem ze Světové obchodní organizace