Američtí vědci na internetu zpřístupnili atlas mozku

New York - Američtí vědci v úterý na internetu zpřístupnili počítačový atlas lidského mozku. Představuje anatomii a geny, které stojí za lidskou myslí.
Projekt přišel na 55 milionů dolarů, jež poskytl spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen. Jeho cílem je urychlit výzkum toho, jak lidský mozek funguje
Až dosud tak dokonalá mapa lidského mozku s takovou úrovní detailů neexistovala," uvedl šéf institutu Allan Jones. "Allenův atlas lidského mozku nabízí dosud neviděné náhledy na náš nejsložitější a nejdůležitější orgán. Vědci a zdravotníci díky informacím, jak jsou geny využívány v mozku, budou moci vše lépe chápat a objevovat nové léky pro celé spektrum mozkových chorob a poruch, od duševních nemocí, přes závislosti po Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc, mnohočetnou sklerózu, autismus a další," dodal.
Detailní průzkum
Vědci pří vývoji atlasu zkoumali a zmapovali biochemii dvou mozků dospělých lidí. Mozek přitom studovali detailněji a přesněji než kdokoliv předtím. Z jejich údajů vyplynulo, že mezi lidskými mozky je překvapivá čtyřiadevadesátiprocentní podobnost. Zároveň dospěli k závěru, že v mozku se projevuje nejméně 82 procent všech lidských genů. Oba poznatky by měly usnadnit další medicínský výzkum.
Podle institutu jeho atlas připomíná špičkový víceúčelový systém GPS navigace. V mozku identifikuje 1000 orientačních bodů vycházejících z více než 100 milionů údajů o biochemii každého bodu a genech, které se v něm projevují. Vědci tak mohou například zkoumat, jak nemoci či bolest ovlivňují jednotlivé oblasti mozku. Pomocí atlasu lze zjistit třeba i to, jak jednotlivé léky anatomicky fungují v mozku.
Institut chce atlas v dalších letech rozšiřovat o data z dalších mozků, dosud čerpal jen z mužských. Hodlá také například vylepšovat nástroje pro vyhledávání či analýzu údajů. Atlas je k dispozici na adrese www.brain-map.org.
Čtěte také: Vědci z USA dokázali myši vymazat z mozku konkrétní trauma