Cameron se sice nevyjádřil přímo k aktuálnímu pátrání po ponorce společnosti OceanGate Expeditions, v minulosti ale hned několikrát okomentoval svou lásku k hlubokomořským ponorům. Na místo vraku Titaniku se podíval 33krát, navštívil i jiná známá místa pod vodou.

Ponorka Titan společnosti OceanGate Expeditions, která se ztratila během cesty k vraku Titaniku
Ponorka ztracená u Titaniku: Pátrací týmy slyšely bouchání, snaží se najít zdroj

Oceán ho fascinoval odmala. I když vyrůstal v kanadském Ontariu, stovky mil od oceánu, s úžasem sledoval dokumenty mořského průzkumníka Jacquese Cousteaua. Natáčení filmů a průzkum moře později vnímal jako propojené a neoddělitelné činnosti.

Chtěl zaplatit expedici k vraku

V roce 2009 se slavný režisér podle portálu CNN svěřil s tím, co bylo jeho opravdovou motivací pro natočení Titaniku. „Natočil jsem ho, protože jsem se chtěl ponořit k vraku lodi, ne proto, abych natočil film. Financovalo to expedici,“ řekl pro Playboy s tím, že Titanic pokládal za Mount Everest ztroskotaných lodí. Natočení hollywoodského trháku přišlo ve chvíli, kdy si Cameron řekl, že režírovat filmy může až do svých osmdesáti let, složitější expedice jsou ale v pozdějším věku komplikované.oval.

James Cameron a jeho potopení do Mariánského příkopu:

Zdroj: Youtube

Cameron se nepotápěl jen k Titaniku, v roce 2012 provedl úplně sám ponor do Mariánského příkopu, nejhlubšího místa oceánu vůbec. Povedlo se mu to v sedmimetrové ponorce s názvem Deepsea Challenger, kterou sám zkonstru

Celou výpravu v západním Pacifiku režisér dokumentoval a popsal pro National Geographic. „Povrch prostě zmizel. Dívám se na hloubkoměr a během prvních asi pár minut jsem v hloubce 300 metrů, pak 600 metrů, pak 900 metrů,“ vylíčil Cameron. Největší hloubka, v jaké se kdy režisér ocitnul, byla 8 229 metrů, stejně mu ale na dno oceánu zbývaly téměř tři kilometry.

Podvodní hovor s manželkou

Čím více se Cameron potápěl, tím více se cítil osaměle. V určité části mu dokonce zavolala jeho žena Suzy Amis Cameronová, která v Titaniku hrála Lizzy Calvertovou. „Jsem tady, na nejodlehlejším místě Země, k jehož dosažení bylo zapotřebí tolik času, energie a techniky, a připadám si jako nejosamělejší člověk na planetě. A moje žena mi volá. Což bylo samozřejmě velmi milé,“ popsal Cameron.

Posádce v ponorce společnosti OceanGate Expeditions dochází čas.
Kritických 96 hodin. Ve ztracené ponorce dochází kyslík, tým se bojí pádu na dno

Své hlubinné ponory nebere jako egoistickou záležitost bohatého muže, ale jako svědectví o zázraku v hlubinách. Podle něj jde o to, kolik má člověk na planetě času. „Musíte něco udělat. Pokud byste měli to štěstí, že vyděláváte nějaké peníze a máte kapitál, proč ho nevložit do svého snu?“ poznamenal.

Americký romantický a katastrofický film Titanic vznikl v roce 1997 a vzešel z Cameronovy fascinace vraky potopených lodí. Milostný příběh byl podle něj nezbytný pro zvýraznění emocionálního dopadu katastrofy. Film se pokládá za jeden z nejvýdělečnějších snímků všech dob.