Podle agentury AP počet mrtvých nejspíš dál poroste, protože záchranné práce ještě neskončily. Komplikuje je prudký vítr i fakt, že silný proud může těla utopených zanést daleko do moře.

Podle předchozí informace mluvčího tanzanské vlády zatím příbuzní identifikovali 192 mrtvých, dalších 28 těl na identifikaci ještě čeká. Oběti byly převezeny na sportovní stadion v zanzibarské metropoli Stone Town, kde muslimští imámové odříkávají modlitby nad těly omytými a posléze zabalenými do bílé látky v souladu s islámem. Některé už jejich rodiny pohřbily.

Do záchranných prací se zapojily britské vrtulníky a armádní potápěči z Jihoafrické republiky. Z vody bylo zatím vytaženo přes 600 lidí.

Značně přetížený trajekt se potopil v noci na sobotu v oblasti silných mořských proudů. Na jeho palubě bylo o několik stovek víc pasažérů, než připouští kapacita lodi nepřesahující 600 cestujících. Plavidlo zajišťovalo spojení mezi zanzibarskými ostrovy.

Jde o jednu z nejhorších tragédií svého druhu za poslední roky v Africe. Většina soukromých trajektů je stará a často se plaví přetížená, aniž proti tomu zasahují úřady. „Pokud se nic nezmění, nebude to poslední taková nehoda,“ zdůraznil muž, který měl na palubě sedm příbuzných. Z nich byla živá hospitalizována jen jeho malá neteř.

Jeden z přeživších řekl, že už v přístavu před vyplutím cestující protestovali u kapitána plavidla proti přílišnému přetížení. „Není to nehoda, vinu mají ti, kdo nezabránili lodi ve vyplutí,“ prohlásil muž.

Mezi cestujícími zřejmě nebyl žádný cizinec, ačkoliv příjmy Zanzibaru pocházejí hlavně z cestovního ruchu. Zahraniční návštěvníci ale obvykle využívají rychlých přepravních lodí, desetkrát rychlejších nežli běžné