Vítěz voleb, středopravá koalice, kterou tvoří strany Liga severu lídra Matteo Salviniho, Bratři Itálie a Itálie vpřed bývalého premiéra Silvio Berlusconiho, získá podle odhadů v dolní komoře parlamentu 248 až 268 křesel. M5S by mohlo obsadit 216-236 křesel, odhaduje BBC.

Žádná ze stran nebude mít ale většinu, ke které je zapotřebí alespoň 316 mandátů.

V Senátu, horní komoře parlamentu, by hnutí mohlo získat 102-122 a koalice 118 až 150 křesel. Dosud vládnoucí demokratická strana, která si značně pohoršila, může v Senátu obsadit 42 až 54 mandátů.

Výsledky volebM5S 32,64 %
Demokratická strana 18,71 %
Středopravá koalice dohromady 35,8
(Liga severu 17,4 %, Vzhůru Itálie 14,03 %, Bratři Itálie 4,34 %,)
Svobodní a rovní 3,3 %
Volební účast 73 %.

Lídr ligy Matteo Salvini, který je znám svou rasistickou rétorikou, vyhrál díky kampani, ve které sliboval masové deportace pro ty, kdo jsou v Itálii ilegálně. Vystoupil rovněž ze stínu svého staršího koaličního kolegy Berlusconiho. 

Jeho strana ale pro vládnutí potřebuje partnera.

„Jsem ten, kdo dodržuje slovo, závazek pro to, aby středo-pravá koalice mohla vládnout, dodržím,“ prohlásil po volbách na dotaz ohledně „gentlemanské dohody“ mezi ním a Berlusconim. Podle té se premiérem z vítězné koalice stane ten, kdo získá nejvíce hlasů.

Berlusconiho strana Vzhůru Itálie se propadla i ve své tradiční baště, Sicílii. Přesvědčivě jí ovládla M5S. Mohl za to Piero Aiello, který vedl kampaň zaměřenou proti italské mafii a před volbami musel využívat policejní ochrany.

Salvini zdůraznil, že s M5S, která skončila ve volbách druhá, do koalice jít nehodlá. Vyjednávání o nové vládě by tak mohlo trvat měsíce.

Podle výsledků je zřejmé, že koalice, ze které zavání separatismus, zvítězila především na severu, kdežto M5S na jihu, včetně Říma.

V obou komorách parlamentu se celkem rozdělovalo 900 křesel. Na rozdíl od většiny evropských zemích mají Sněmovna i Senát podobné pravomoci a volí se na podobný počet let. 

Propad demokratů

Dosud vládnoucí Demokratická strana v čele s Renzim, který byl premiérem od února 2014 do prosince 2016, zaznamenala propad a Renzi z vedení strany oznámil odchod. "Všem je jasné, že jde o velkou porážku," komentoval výsledek.

Výsledek je částečně překvapivý, protože současné vládě se pomalými kroky dařilo povzbudit skomírající ekonomiku, jejíž výkon se stále ještě nevrátil na úroveň před světovou hospodářskou krizí v roce 2008.

Vláda rovněž přijala opatření za omezení počtu imigrantů přicházejících přes Středozemní moře do Evropy.

„Renzi byl zničen. Jeho strana získala méně než 20 procent, což je méně než polovina, kterou získala v roce 2014 ve volbách do evropského parlamentu. Nebude trvat dlouho, a levice z italské scény vymizí,“ myslí si analytik Francesco Galietti z Říma.

Britský list The Guardian píše, že lidé vyjádřili důvěru politikům, kteří se netají sympatiemi k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Salvini se rovněž přátelí s francouzskou krajně pravicovou političkou Marine Le Pen a mezi jeho evropské spojence patří i lídr české SPD Tomio Okamura.


Do popředí se opět dostává otázka vystoupení z eurozóny, i když se téma z kampaně záměrně vytratilo, jelikož společná evropská měna Italům přináší jistý komfort.

Salvini ohledně eura prohlásil, že je to měna, která je odsouzena k zániku a chce o ní vyvolat referendum.

Další krok je teď na italském prezidentovi Sergio Mattarellovi, který jmenuje lídra vítězné strany sestavením vlády.