„Návrat z Itálie byl dlouhý a náročný. Po cestě bylo špatné počasí. Navíc se trochu protáhlo i slavnostní vyhlášení,“ vysvětlil Bauer na pondělní tiskové konferenci.

Součástí oslav byl navíc exhibiční sprint ve Val Gardeně. „Účast jsem Italům slíbil už před Tour. Startovali tam vybraní závodnici proti kompletnímu týmu Itálie na trati 2x 260 m,“ popsal český lyžař toto prestižní klání.

A jak se mu dařilo? „Sprint není moje silná disciplína. Jel jsem se tam hlavně ukázat a pokračoval v euforii z Tour de Ski.“

Nedělní výjezd na sjezdovku ve Val di Fiemme byl vrcholem letošní Tour de Ski, i jedním z vrcholů Bauerovy kariéry. To, co se mu v osmidílném seriálu podařilo, mu začalo docházet už před cílem.

„Od té chvíle jsem v jednom kole. Takový ten okamžik, kdybych si mohl oddechnout a v klidu sednout, ještě nepřišel,“ připustil Bauer.

Vloni lyžař z Božího Daru vybojoval stříbro na olympiádě v Turíně. Čeho si cení víc? „Už v neděli krátce po doběhu jsem plný emocí říkal: Ano, Tour řadím hodně vysoko, ale stříbro z olympiády je o kousek výš,“ míní.

Závěrečným kopcem se nenervoval

Výběh do sjezdovky byl pro Bauera novinkou, na premiérovém ročníku Tour de Ski totiž kvůli nemoci chyběl.

„Trošku jsem věděl, do čeho jdu. Loni jsem seděl na gauči a koukal se, jak se závodníci trápí. Malinko jsem se toho kopce bál. Ale na druhou stranu jsem si říkal, že lepší si ten kopec neprojet a od půlky Tour se bát, co mě na konci čeká,“ zafilozofoval si rodák z Ostrova nad Ohří.

Do posledního klání osmidílné soutěže se vydal s jasnou taktikou: v žádném případě nemyslet na závěrečné stoupání.

„Vystartoval jsem jako do normálního závodu. Cílem bylo, abych si na úpatí sjezdovky dovezl co největší náskok a pak měl čas na případnou krizi. Jediné, na co jsem myslel bylo, abych se nenechal vybláznit špalírem diváků kolem tratě,“ vysvětlil.

Lukáš Bauer neopomněl ani kontroverzní moment Tour de Ski, kdy se před patnáctkou klasicky dozvěděl, že o dvě ze tří dosavadních vítězství v závodech přišel.

„Odešel jsem z porady českého týmu a začal si balit. Jediné, co mi zabránilo v odjezdu, bylo to, že jsem v Novém Městě na Moravě neměl svoje auto. Jinak bych trenérovi Petráskovi zavolal až z auta,“ přiznal úspěšný český lyžař.

Místo úprku však následovala debata s koučem Martinem Petráskem. „Minimálně půlhodina byla hodně napjatá, ale pak mě to nakoplo. Jakmile jsem druhý den vystartoval do klasického závodu, cítil, že to tam je,“ vzpomínal na kritické okamžiky před vítězným během na 15 km klasicky v Novém Městě na Moravě.

„Byl to nejhorší pocit na celé Tour. Cítil jsem bezmoc,“ dodal.

Další podrobnosti o Tour de Ski čtěte ve vašem Deníku.