Nedávno Eva Adamczyková v rozhovoru pro Deník popisovala, jak se ke kontaktnímu sportu dostala. „Popravdě si to už úplně přesně nevybavuju, ale jelikož jsem holka z Krkonoš, tak jsem od dvou let lyžovala. Na snowboard jsem stoupla poprvé asi v šesti, kdy kamarádi rodičů sehnali prkna a šli si je u nás ve Vrchlabí na kopec vyzkoušet,“ vyprávěla závodnice, která to dotáhla k olympijským medailím. 

„Mohla jsem se taky sklouznout a později naši někde v půjčovně objevili dětský snowboard. Začalo mě to bavit a museli mi ho koupit, protože jsem už nic jiného nechtěla. A to prkno dodnes mám. Jezdil se mnou táta a byla to zábava,“ říkala Adamczyková.

Eva Adamczyková se po taneční pauze vrací ke snowboardcrossu
Adamczyková tančila s mužem i na silvestra. Už se těší na prkno a zimu

Vedle lyžařských závodů jí přišel snowboarding poněkud sympatičtější. „Asi i tím, že se nemuselo tak brzo vstávat. Snowboardové tréninky byly až od devíti, kdežto lyžaři chodili už na sedmičku nebo osmičku,“ usmívala se. „Ale hlavní byla příjemná parta. Trenéři byli milí, jezdili s námi celý den a bavili se,“ líčila žena, která na sebe později upozornila tím, že do závodů nastupovala s namalovaným knírkem.

„Užívali jsme si jízdy v lese a skoky. Bylo to hodně hravý. Kolem třináctého roku jsem začala dělat víc freestyle. Jakž takž mi to šlo, ale Šárka Pančochová byla někde jinde. Jenže jsem si zlomila nohu a pak na koni ruku, a tak jsem se bála. A když jsem v patnácti narazila na trenéra Marka Jelínka, všechno nabralo jiný směr,“ zmínila snowboardcrossařka, která se nejdřív stala třikrát juniorskou mistryní světa.

Zrodila se mezinárodní hvězda

Hvězdou se stala v okamžiku, kdy v roce 2014 získala na ZOH v Soči zlatou medaili. O čtyři roky později následoval bronz v Pchjongčchangu a po něm i medaile z mistrovství světa. Na minulé olympiádě v Pekingu nestartovala kvůli zlomeninám obou nohou nad kotníky, ale na to už dávno nemyslí.

Chce si užít zbytek sezony bez výrazného vrcholu. Teď se vrací na prkno a měla by být ve formě.

Snowboardcrossařka Eva Adamczyková tančí ve StarDance
Tancování mi pomohlo nabořit stereotyp, říká Adamczyková o StarDance

Při nedávném kempu v Montafonu (tam si mimochodem při týmovém závodě přivodila ono těžké zranění) totiž s přehledem ovládla podnik nižší kategorie, který se jel jako Mezinárodní mistrovství Rakouska. „Závodilo se mi skvěle a moc mě to bavilo. Byla to skvělá příprava na svěťák ve Svatém Mořici,“ vzkázala třicetiletá Adamczyková.