„Na setkání s vedoucím Korejského olympijského výboru jsme zaregistrovali dva afghánské sportovce pro zimní olympijské hry. Doufám, že si povedou dobře,“ uvedl pro afghánský server Zolo News prezident Afghánského olympijského výboru Mohammad Zahir Aghbar.

Historický zápis se udál na valném shromáždění Asociace národních olympijských výborů (ANOC), který se v hlavní městě České republiky konal 2. a 3. listopadu.

Na olympiádu v Pchjongčchangu vyrazí alpští lyžaři Sayed Alishah Farhang a Sajjad Husaini, kteří momentálně trénují v známém švýcarském středisku Svatý Mořic. Podle agentury AFP se oba učili lyžovat na zasněžených svazích provincie Bámiján ve středním Afghánistánu.

Narozdíl od zkušených závodníků z jiných zemí však afghánští sportovci poprvé stoupli na lyže v poměrně pozdním věku, krátce po dvacítce. Nyní šestadvacetiletý Husaini začal teprve před pěti lety. A to poté, co se vrátil z Íránu, kam se svoji rodinou uprchl 13 let před tím. Sedmadvacetiletý Farhang se zase poprvé postavil na svah v roce 2011.

„Chceme naší zemi reprezentovat jiným způsobem, abychom ukázali ostatním zemím, že Afghánistán není jen válka," citovala AFP Husajna. Farhang prohlásil, že hodlají Afghánistán ukázat světu v pozitivním světle.

Lyžaři se nedávno vrátili do Švýcarska na čtvrtou tréninkovou sezonu pod vedením švýcarského trenéra Andrease Hanniho. Finančně je podporuje několik zahraničních organizací.