Řezáč junior jde ve šlépějích svého otce. Na běžkách stál poprvé ve dvou letech, teď jako teenager usiluje o start na zimní olympiádě mládeže v Jižní Koreji a sní o kariéře profesionálního sportovce.

Jeden zápis do historie už mu nikdo nevezme. Právě v rakouských Alpách se stal nejmladším účastníkem Ski Classics, prestižního seriálu v běhu na lyžích. "Asi to něco znamená, ale moc si to neuvědomuju," řekl Aleš Řezáč, nadějný šestnáctiletý sportovec, v rozhovoru pro Deník.

Nejprve startoval v týmovém prologu, následně si odbyl skutečnou "laufařskou" premiéru: 36 kilometrů zvládl v čase 1:58:11,8, což stačilo na 99. místo. V ženách by skončil těsně za nejlepší desítkou (a porazil by i nejlepší Češku Sandru Schützovou).

Ski Classics: Bad Gastein Criterium 2023
Norský triumf v Bad Gasteinu. Schützová skončila těsně za elitní desítkou

Jak byste svůj debut zhodnotil?
Ukázalo se, že na to ještě nemám. Vím to. Jsem mladý, pořád se mám kam pousovat. Ale jsem moc rád, že jsem poznal, jak to chodí.

V zamčené části rozhovoru se předplatitelé Deníku dozví, koho Aleš Řezáč obdivuje, jak to má se školou a kdy si začal psát tréninkový deník. Řeč přišla i na "šůšn", legendární rozhovor jeho otce.

Co vás na trati v Bad Gasteinu nejvíce překvapilo?
Lyže jsem měl dobré, jen se mi bořily hole.

Mezi dospělé jste naskočil trochu nezvykle v seriálu dálkových běhů. Jste tedy vytrvalec?
Právě že ne. Mám radši kratší tratě. K tomu bych rád směřoval i do budoucna. Mým snem je účast ve Světovém poháru.

Preferujete bruslení, nebo klasický styl?
Spíš tu klasiku.

Kolik kilometrů najezdíte za rok na lyžích?
Vůbec nevím, zatím jsem to nikdy nepočítal. Ale teď si prvním rokem píšu tréninkový deník, což bude zpětně zajímavé počtení.

Během víkendu se v Bad Gasteinu mihlo několik zajímavých jmen, třeba i Dario Cologna. Na laufy přesedlal také Petter Northug. Říkají vám něco, jsou pro vás vzorem, nebo už jsou to hvězdy minulosti?
Samozřejmě je znám. A co se týče vzorů, těch bych mohl zmínit hodně. V první řadě táta, pak Northug. Ještě mě ovlivnil jeden norský reprezentant, Johannes Høsflot Klæbo.

S tátou jste závodil poprvé, ale jeho styl znáte dost dobře, ne?
Jen z tréninků. Takhle v cizině jsem s ním na závodech poprvé. Předtím jsem vždy fandil od televize, až na Jizerskou padesátku, ale to je doma.

Chodíte do školy. Jak to máte s omluvenkami?
(úsměv) No, zrovna teď jsem chyběl tři týdny. Bohužel nemám individuální plán, takže to budu muset rychle dohnat.

Co studujete?
Střední průmyslovou školu technickou v Jablonci. Uvažoval jsem o gymnáziu v Jilemnici, které se specializuje na sportovce, ale žiju v Jablonci. Bylo by to komplikované.

Ski Classics v Bad Gasteinu: Stanislav Řezáč v prologu
Už mi neříkají Jágr na lyžích. Mám teď takový zvláštní život, líčí Řezáč

Máte známé jméno. Váš táta se kromě úspěchů proslavil i rozhovorem pro televizi, kdy zkombinoval několik jazyků a vznikl z toho pořádný guláš. Nesmáli se vám spolužáci, vrstevníci z vašeho okolí?
Samozřejmě, ze začátku mi to kamarádi hodně předhazovali. Štvalo mě to. I po těch letech to bylo téma. Ale teď už se taky zasměju.

Jak jste na tom s angličtinou vy?
Učím se, ale přiznám se, že to pořád není ono.

Pohledem Stanislava Řezáče: Je lepší než já v jeho věku

„Jsem vděčný za to, že jsem si mohl se synem zajet takový závod. Nenapadlo mě, že se s ním postavím na start ve Ski Classics. Řekl bych, že Aleš je lepší než já v jeho věku. Sice jsem se stal dorosteneckým mistrem republiky na Pradědu, ale on míří na juniorské mistrovství světa. Pokud by se kvalifikoval i na olympiádu mládeže do Koreje, byla by to pro něj skvělá zkušenost. Tohle bylo čistě jen na zkoušku, ozvláštnění přípravy, mohlo by se mu to hodit pro nominační závody. Co se týče jména a mé osoby, tak myslím, že to mu nepomáhá. Spíš je z toho srovnávání chudák víc nervózní.“