„Už v trénincích jsem jel docela dobrou stopu, proto jsem si věřil. A viděl jsem, že přede mnou jezdí rychle, tak jsem to zkusil," hlásí český lyžař Ondřej Bank.

Ve Wengenu v neděli promluvil do pořadí v elitní desítce s vysokým startovním číslem 43. Navíc poté, co byl závod v polovině na dlouho přerušen kvůli problémům rozhodčích s vysílačkou. Na vítězného Rakušana Hannese Reichelta ztratil Bank jen 1,65 vteřiny.

Závod se odkládal, nebyla na trati horší viditelnost?
Byla, ale naštěstí to nebylo tak hrozné. Nahoře se jelo v pohodě, ale ten spodek byl těžší, tam jsem taky všechno ztratil.

Na druhém mezičase jste byl ještě pátý…
Tam právě to slunko svítilo, ale svítilo jen do půlky a pak už bylo zalezlé. Měl jsem jet v půl třetí, ale nakonec to bylo o hodinu později.

Třikrát se přerušovalo. Bylo to složité čekání?
Docela dlouhé. Jsem zvyklý, ale tohle byl tedy extrém. Museli jsme být nahoře už v deset dopoledne, abychom se vůbec dostali na start, takže já jsem tam pročekal spoustu hodin. Ale byl jsem ve stanu, nezamrznul jsem.

Přesto jste se na závod těšil, že?
Bavil jsem se tím pozitivním i negativním, co přinesl. Když najíždíte do posledního esíčka, už jste totálně bez sil, jedete na morál. Ale musíte se s tím poprat. Svaly už jsem necítil. V cíli jsem nejdřív cítil úlevu, že jsem dole – a pak radost z 9. místa.

Jste první Čech v historii v top 10 pohárového sjezdu. Jaký je to pocit?
Nádherný, sjezdaři dozrávají později a na mně je to vidět.

Také už jste byl v první desítce ve všech disciplínách.
A to pro mě hodně znamená. Jsem člověk, který si dává takové zvláštní cíle, a tohle byl jeden z nich.

Už nelitujete, že jste se letos vrhl na sjezdy?
No právě, vidím, že to funguje – jak mně, tak trenérsky a servismansky. Vidíme, že jdu dopředu.

Těšíte se teď i na Hahnenkamm?
Ano. Těšil jsem se už na Wengen, věřil jsem, že by mi takový obtížný, technický sjezd mohl vyhovovat. Navíc teď bych se asi měl probojovat do nasazované první třicítky ve Světovém poháru. Jen si teda nepřeju, aby mi na první trénink sjezdu na Hahnenkammu nalosovali jedničku. (smích)

Moc času na regeneraci není, což?
Právě, musíme ji co nejlíp vymyslet.