Na úvod rychlé představení. Tomáš ten starší (42 let). Stal se uznávaným trenérem. Ondřej ten mladší (38 let). Z odvážného závodníka je najednou také kouč. Oba před rokem dovedli Ester Ledeckou k senzační olympijské medaili.

Ale pěkně popořadě. Asi není velkým překvapením, že už v raném věku utvořili zajímavou dvojici. „Ondra byl živější, stali se z nás parťáci. Pořád se na mě a mé vrstevníky dotahoval,“ vzpomíná Tomáš, který si ve druhé třídě zlomil nohu (jak jinak než při lyžování).

„Do té doby se táta věnoval spíš mně, ale potom se to trochu obrátilo. Brácha se hodně zlepšil, za nějaký čas začal vyhrávat žákovské závody a bylo jasné, že z něj bude rodinná jednička,“ líčí.

Chcete znát názor z „druhé“ strany? Druhorozený syn pana Banka zná tohle všechno hlavně z vyprávění. „Byl jsem ještě malý,“ usmívá se. Společné tréninky nicméně přinášely rivalitu. „Měl jsem pozitivní motivaci. Snažil jsem se Tomášovi vyrovnat. Nakonec se mi povedlo víc.“

Ano: pouze on závodil ve Světovém poháru, jen on se zúčastnil olympijských her v roli závodníka.

Soupeři se usmívali

Tomáš šel jiným směrem (byť u lyžování zůstal). Už při pedagogickém studiu dostal první nabídku, aby trénoval.

Zlom přišel v roce 2000. Náhodou. „Svaz tehdy neměl peníze. Národní tým se rozpadl na rodinné týmy. A tak to dopadlo i u nás,“ vypráví. Ondřej už tehdy mířil vysoko. A pomoc od bratra nesla ovoce. „Poprvé jsme vyrazili na ledovec a hned skončil v kombinaci na mistrovství světa šestý,“ líčí. Přitom mnohdy improvizovali (třeba ze začátku měli lyže jen půjčené). Soupeři se jen usmívali a kroutili hlavami.

„Když jsme začínali, oba jsme v podstatě nic neuměli a učili se. Museli jsme se na všem domlouvat, ale nikdy to nebyl problém. Rád na to vzpomínám,“ říká Tomáš. Za patnáct let se situace u Banků přece jen změnila. Důkazem budiž páté místo z olympiády v Soči 2014.

Ondřej se blýskl pod pěti kruhy v obřím slalomu. Snil o medaili, ale nakonec skončilo jen u pódia ve Světovém poháru. „Potřeboval jsem od Tomáše všemožné informace a on mi je byl schopný předat. Fungovali jsme jako kámoši. Myslím, že na mě nikdy nemusel být přísný v tom smyslu, že bych měl víc trénovat. Samozřejmě se stalo, že jsme se pohádali, ale rozdílný pohled je určitě přínosný,“ vysvětluje Ondřej.

Druhý zlom přišel v roce 2015. Fanoušci si asi vzpomenou na onen děsivý pád českého lyžaře na mistrovství světa v Beaver Creeku. Otřes mozku, šrámy všude po těle a trable s kolenem. Následoval konec kariéry.

Na lítost nebyl čas. Přišel třetí moment, který určil další osud rodiny Banků. Tomášovi se ozvala maminka Ester Ledecké. „Chceme pomoct,“ slyšel vroce 2016. Zprvu netušil, co ho čeká. Do týmu přibral bratra, aby nastartovali vzestup české hvězdičky. A vida, začalo to znovu klapat.

Vedlejší produkt

Rodáky z podhůří Jeseníků nadchla Ledecká jak šikovností, tak svou pracovitostí. Oba se shodli na charakteristice: „Jedná se o výjimečného sportovce.“

Mimochodem, starší z dua Banků obdržel minulý týden ocenění pro trenéra roku. „Vnímám to tak, že jsem jakýsi vedlejší produkt Ester.“

Dobře, takže co Tomáš dělá? Samozřejmě řeší plán tréninků a soustředění. „Při závodě na trati hlídám, co se děje, zda šéf závodu na poslední chvíli nevyhlásí nějaké změny. Informace předávám Ondrovi, který sedí s Ester u obrazovky a sledují lyžařky, které jedou před ní.“

A teď pár činností Ondřeje, jenž zase těží hlavně ze svých zkušeností. Přebírá závěrečnou fázi přípravy před startem. „Dávám pozor na techniku, správnou stopu, taktiku, vysvětluju, jak najet určitou bránu,“ prozrazuje někdejší elitní lyžař.

Do toho společné analýzy a rozbory u videa. Tahle práce vyžaduje čas a chuť…

Teď už jsou bratři v Aare. Čeká je největší šichta roku. Ve švédském středisku totiž dnes začíná světový šampionát. Jejich 23letá svěřenkyně má v plánu sjezd, super-G a kombinaci. „Bude to doplněk. Zvolili jsme ji kvůli tomu, že ráda závodí a líp se seznámí s tratí sjezdu,“ vysvětluje Tomáš, a Ondra dodává: „Potřebuje se udržet v klidu, aby nedělala chyby. Pokud skončí patnáctá, bude to fajn. Kdyby byla desátá, byla by to paráda. Má na dobrý výsledek, ale svůj tip nechci prozrazovat.“