Běžec Lukáš Bauer vynechá jako loni úvodní díl Světového poháru. Kvůli zánětu nosohltanu nepojede za týden do švédského Gällivare, bude trénovat a do sezony naskočí 26. listopadu ve finském Kuusamu.

"Bylo potřeba vyřešit antibiotiky zdravotní problém s nosohltanem. Proto je lepší Gällivare vynechat, jelikož z pohledu celé sezony jeden závod nic neřeší. Není to problém," uvedl Bauer na svém webu. "Domluvili jsme se, že bychom těžko stíhali první svěťák, a proto Lukáš pojede až druhý," řekl ČTK kouč Miroslav Petrásek.

Bauer před olympijskou sezonu vynechal začátek SP v norském Beitostölenu a začal rovněž až v Kuusamu. V sezoně pak jasně vyhrál Tour de Ski, získal dva bronzy na olympiádě ve Vancouveru a celkově skončil v hodnocení SP druhý.

Letošní odklad začátku sezony způsobil zánět nosohltanu a nezbytná antibiotika, která bral deset dnů. Od středy už Bauer trénuje. "Mám za sebou i těžký tříhodinový trénink a den ode dne se cítím na lyžích jistěji a lépe," konstatoval Bauer.

Odklad sezony nepovažuje vítěz Světového poháru z roku 2008 za ideální, ale ani za žádnou tragédii.

"Už několikrát jsem se s něčím podobným potýkal a osobně mě to nerozhazuje. Jsem v pohodě, není to extra problém. Celý léto jsem odtrénoval bez větších komplikací, takže desetidenní výpadek není problém," řekl Bauer.

Stejně jako Bauer je například krátce před začátkem sezony nemocná Norka Marit Björgenová. Český běžec využije času místo závodů v Gällivare k přípravě v Muoniu. "Kvalitně potrénuju a pak se přesunu do Kuusama," dodal Bauer. Do sezony vstoupí sprintem, který musí jet, jelikož se v Kuusamu sčítá s ostatními závody.