"Svůj start zase odkládám o kousek dál a už mě to odkládání moc nebaví. Jsem z toho rozmrzelý. Trénoval jsem na závody, ne abych se povaloval na gauči," řekl. "Paradoxně mě těší, že není za oknem sníh. Těžko bych kousal, že ostatní lyžují, ale to je to hodně slabá náplast," řekl závodník žijící na Božím Daru.

Osmatřicetiletý trojnásobný olympijský medailista absolvoval skoro ideální letní přípravu, ale v říjnu si po pádu na kolečkových lyžích zlomil palec na ruce. Když se opět dostával do formy, tak v přípravě v Gällivare spadl znovu a narazil si žebra. Proto vynechal úvod Světového poháru ve finském Kuusamu i začátek série dálkových běhů na La Sgambedě v dresu svého týmu Pioneer Investments - Craft.

Opožděný start zimy plánoval o víkendu v Toblachu. Na soustředění na Tauplitz se mu jezdilo dobře. "Volal mi trenér Krejčí a říkal jsem mu, že o žebrech nevím a druhý den to začalo. Jako kdybych to přivolal!" láteřil Bauer.

Trápí ho hematom

Bolest se vrátila po nedělním a pondělním rychlém tréninku. "Přitom se podařily a hleděl jsem k Toblachu s nadšením, ale opak je pravdou," řekl. Jakmile žebra znovu ucítil, spěchal raději na vyšetření a říkal si, že k Pavlu Kolářovi pojede třeba zbytečně. Nadarmo ale nejel. "Mám tam hematom, který pořád překáží, aby svaly fungovaly, jak mají. Nejsem schopen se opírat rukama do holí. To je pech," řekl běžec.

V minulosti míval vítěz Světového poháru z roku 2008 problém s průduškami a nachlazením, letos ho přibrzdily dva úrazy. "Mně se doteď vyhýbaly," řekl Bauer. "Kdyby se to stalo v létě, tak si říkám, že je čas, ale teď, když vidím, že ostatní závodí, tak to naštve o to víc. V létě trénink šel a teď to nemůžu prodat," lituje.

Doufá v Tour de Ski

Věří, že bude schopen na Nový rok odstartovat do Tour de Ski. "K tomu směřuju, ale snaha je nic neuspěchat," řekl dvojnásobný vítěz etapového závodu s finišem do sjezdovky Alpe Cermis. "Nechtěl bych se jen zúčastnit, ale taky něco zajet. Z toho pohledu je nepříjemné, že času není mnoho."

K tréninku by se měl po dvou třech dnech pauzy vrátit a rozjet se zkusí na Horních Mísečkách v Krkonoších. "Tam budu dělat pomalé krůčky a uvidím, jak to půjde. Mám být připraven, že to bude bolet. Když se to bude vyvíjet podle dobrého scénáře, tak po Štědrém dnu vyrazím na Tauplitz a zkusil bych se na tour připravit."