Osmatřicetiletý Bauer si palec zlomil po pádu na kolečkových lyžích na kempu na Dachsteinu. "Při sprintovém tréninku chtěla hlava víc než nohy, píchl jsem si holí do boty a následoval pád. Byla to slušná tlama," popsal Bauer karambol. "Ruka bolela hodně, ale trénink jsem dojel celý. Nateklo to, lyžoval jsem pak bez holí a po šesti dnech se zjistilo, že to je zlomené," ukazoval Bauer sádru na palci.

Do zimy by přesto chtěl vstoupit dle plánu 27. listopadu úvodním dílem SP ve finském Kuusamu. "Budu chodit častěji na rentgen a když se ukáže, že to bude dobrý, půjde sádra rychle dolů, abych to rozhýbal. Ideální by bylo tak deset dnů před. Mám připravenou speciální dlahu a s tou bych měl být schopen lyžovat," řekl.

Zranění si s nadsázkou řečeno přivolal sám. Když sepisoval zprávu o svém týmu dálkových běhů Pioneer Investments - Craft, tak v ní zprvu uvedl, že suchou přípravu zvládl zdravotně bez problémů. "Asi jsem to ale zakřikl," řekl Bauer.

Chce být opět mezi špičkou

Je mu jasné, že první start bude rukou poznamenán. "Ale na Tour de Ski už by to mělo být bez problémů," zmínil etapový závod, který v minulosti dvakrát vyhrál a letos je jedním z vrcholů sezony. Tím dalším budou závody v Novém Městě na Moravě, kterými pro Bauera skončí jeho starty ve Světovém poháru.

"Rozhodl jsem se po minulé sezoně závodit dál, protože mě to baví a svým způsobem mi to jde," řekl. V seriálu Světového poháru bude jeho vítěz z roku 2008 startovat už v devatenácté sezoně, a i když se už připravoval více na dálkové běhy, nechce jezdit na chvostu. "Věřím, že budu schopen předvádět dobré výsledky, tak do dvacátého místa. Ale na mně by už reprezentace stát neměla," doplnil.

Jizerskou padesátku zřejmě vynechá

Od konce ledna se vrhne jen na laufy, dálkové běhy, kvůli kterým v přípravě jezdil dlouhé čtyřhodinové tréninky a zaměřil se na soupaže. "Po rutině ve Světovém poháru je to hledání nové motivace spojené s budováním týmu," uvedl Bauer.

Mrzí ho, že vzhledem ke kolizi s Tour de Ski na devadesát procent nepojede Jizerskou padesátku. Hodně si slibuje od italské Marcialongy 31. ledna. "Na tu bych se rád připravil, abych tam bojoval o desítku," řekl a doufal, že body bude sbírat i v dalších závodech. "Po jednom létu přípravy na laufy můžu těžko počítat, že na rovinatých závodech budu dominovat a každé umístění do deseti tak bude skvělé."