„Lidé si proto víc a víc nacházejí cestu do stop, což nás těší. Dobrým signálem je pro nás i to, že do klubů se hlásí více dětí,“ řekl Štěpán Kaliba, svazový funkcionář a šéf úseku běhu na lyžích.

Řečí čísel: v Česku je nyní zaregistrováno 10 264 běžců na lyžích. Svaz lyžařů České republiky má celkem 35 901 členů.

V dalším tématu Sportovního deníku jsme se zaměřili na slavné závody v Česku.

Pro nadšence máme tři lehce adrenalinové výlety, kde si budete připadat jako v divočině:

Tip na výlet na běžkách: Jeseníky
Kam na běžky v ČR? Unikátní trasy nabízí divočina v Krkonoších i zmrzlé Jeseníky

Nejslavnější závod na českém území

Jizerská 50
Legenda mezi legendami. Jizerská padesátka se poprvé uskutečnila v roce 1968, od 70. let nese podtitul Memoriál Expedice Peru 70. Ve stopě nad Bedřichovem se tehdy potkali i horolezci, kteří následně zemřeli při expedici v Jižní Americe v kamenné lavině na hoče Huascarán.

O následujícím víkendu proběhne už 56. ročník! Hlavní závod není levná záležitost, na místě (pokud je volno) vyjde startovné na 3600 korun.

Plejádu domácích šampionů v posledních letech vystřídali Seveřané: po triumfu Stanislava Řezáče v roce 2012 se osmkrát mezi muži radovali Norové (naposledy Andreas Nygaard) a jednou Švéd Emil Persson. Akce patří do série Ski Classics.

Termín: 9.–12. února

Milan Kohout, někdejší desetibojař, nyní běžec na lyžích, trenér v Dukle Liberec a psychoterapeut
Byl sokem Šebrleho, teď má Kohout titul Král Jizerek: Trofej je někde ve sklepě

Další známé závody na českém území

Blatenská desetihodinovka
V Krušných horách, kousek od hranic s Německem, se (nepravidelně) koná vytrvalostní závod v běhu na lyžích klasickou technikou. Sraz bývá v Horní Blatné, letos je na programu 22. ročník. Startuje se ve třech kategoriích (muži, ženy, veteráni). Cílem je uběhnout co nejvíce kilometrů za 10 hodin. Tipnete si, kolik zvládnou ti nejlepší? Zatleskejte: 150 kilometrů. Trasa se dá snadno zapamatovat, kolečko není dlouhé, vede kolem Blatenského vrchu.
Termín: 25. února

BoBoloppet
Tradiční závod v Jizerských horách je určený pro bruslaře i klasiky. Trať má 90 kilometrů a letos se pojede 12. ročník. Start i cíl je v Bedřichově, projedete starou sklářskou osadou na Kristiánově i na Jizerce, překonáte nejedno těžké stoupání, jako třeba na Rozmezí nebo Oliveckou horu, a skoro se dotknete Nebeského žebříku vedoucího na nejvyšší horu Jizerských hor, Smrk. Startovné pořídíte levněji než na Jizerskou 50 a v ceně je i afterparty včetně večeře a pití.
Termín: 25. února

Eva Vrabcová Nývltová na Jizerské padesátce.
Olympiáda v Tokiu? Nestálo to za to, říká Vrabcová Nývltová. Nemohla ani vstát

Krkonošská 70
Letos proběhne již 68. ročník závodu, který startuje ve Špindlerově Mlýnu a končí tamtéž, ve Svatém Petru. Krkonošská 70 nabízí možnost závodů pětičlenných hlídek (25, 50, 70 km) a také závodů jednotlivců (25, 50 km). Pozor, hned od začátku se míří do kopce, na hlavní trati má stoupání více než dva kilometry. Odvážlivci mohou na trati potkat hvězdy – loni se z vítězství radoval někdejší biatlonový reprezentant Lukáš Kristejn, v kategorii žen kralovala Eva Vrabcová-Nývltová.
Termín: 12. března

JeLyMan
Tato akce láká malé i velké. Název vychází ze zkrácení tří slov (Jesenický lyžařský maraton), ale může i bavit blízkostí se slovem „jelimanem“. Zajištěna je slušná úroveň, závod patří do seriálu ČEZ SkiTour, největšího podniku běhů na lyžích v tuzemsku. Přihlášení se tak mohou těšit i na mazací servis. A především na krásné prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku na trasách 40 km, 20 km či 10 km. Trasa je plná prudkých i táhlých stoupání či rychlých rovinek.
Termín: 25. a 26. února.

Memoriál Jana Šrubaře
Pokud hledáte jeden z nejstarších lyžařských závodů na českém území, měli byste vyrazit do Beskyd. První ročník memoriálu se pořádal v roce 1949, a to se startem, předávkou i cílem na frenštátském náměstí. V následujícím roce proběhl již na Pustevnách, které se s několika výjimkami staly tradičním místem. Letos tam odstartuje již 74. ročník. Tratě na 1, 2, 3, 4 a 5 kilometrů byly zaokruhovány, rozšířeny, byly tu vybudovány tři obslužné chatky. Závod má nyní délku 25 kilometrů.
Termín: 18. února

Aleš Valenta se životě dívá především dopředu
Valentu naplňuje televizní práce s dětmi. Je to srdcovka, říká olympijský vítěz

Karlovská 50
Unikátní atmosféra, občerstvovací zastávky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, které se přezdívá „Valašská Marcialonga“. Závod ve Velkých Karlovicích byl letos - stejně jako poslední dobou celkem často - zrušen pro nedostatek sněhu. Trasa závodů prochází přes úbočí vrcholu Kyčera kolem několika lyžařských areálů. Ti nejžíznivější se mohou napít z potoka Velká Hanzlůvka.
Termín: zrušeno 

Zlatá lyže
Nejlepší lyžaři světa znají lesy na Vysočině právě díky závodu jménem Zlatá lyže, který je nejstarší sportovní událostí svého druhu v Česku. Letos se v okolí Nového Města na Moravě pojede jeho již 84. ročník v rámci domácího šampionátu. V dobách své největší slávy byl tento závod součástí série běžkařského Světového poháru, v nedávné minulosti i moderní série Tour de Ski. Málokdo už ví, že první ročník se konal v roce 1934 jako závod sdružený, tedy kromě běhu na lyžích se i skákalo.
Termín: 17.–19. února

Vzácnou cenou pro vítěze Zlaté lyže se může pyšnit Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Do držení muzea jí daroval syn jediného pětinásobného vítěze závodu a navíc novoměstského rodáka Bohumila Kosoura.
FOTO: Zlatá lyže se vrátila domů, původní cenu získalo Horácké muzeum

Šumavský skimaraton
Legendou mezi závody v běhu na lyžích na jihu Čech je Šumavský skimaraton. Každoročně se stovky nadšenců sjedou do obce Kvilda. V sobotu se jezdí volnou techniku na trasách 46 a 23 kilometrů, v neděli je na programu klasika na stejně dlouhých trasách. Organizátoři nezapomínají ani na děti. Běžkaři poznají atraktivní místa, jakými jsou Horská Kvilda, Filipova Huť nebo pramen nejdelší české řeky Vltavy. Zajímavost? Akce patří do série Euroloppet.
Termín: 25. a 26. února