Bauer obsadil šesté místo stejně jako v minulém ročníku. "Letos byla ale moje výchozí pozice výrazně horší," připomněl Bauer v Radiožurnálu své zdravotní problémy z letní přípravy. "Šesté místo je letos super. K pátému chyběl kousíček, ale nemůžu chtít všechno a trošku pokory to chce, takže jsem hodně spokojený," řekl.

Do finále Bauer odstartoval šestý a po třech kilometrech jej dostihli Švédové Hellner s Halfvarssonem a Němec Angerer, který jako první odpadl ve stoupání. Bauer se držel výborně jedoucího Hellnera a společně předjeli Kazacha Poltoranina.

Necelý kilometr před cílem ale Hellner dvojnásobnému vítězi Tour ujel, a Bauer tak doběhl šestý se ztrátou jedné minuty a 41 vteřin za Legkovem. "Jednou jsem si myslel, že už ho mám na lopatě. Pak přišla krizovka a rázem byl deset metrů přede mnou. Jako vždy to bylo trápení a teď jsem rád, že jsem přežil," řekl český běžec.

Bauer na sebe tlak nevytvářel

Letošní Tour si ale Bauer užíval ve větší pohodě než ty předchozí. "Byl jsem v pozici, v které jsem mohl jenom překvapit, a prožívání těch méně vydařených závodů je snazší. Letos jsem mezi jednoznačné favority nepatřil a ani jsem si na sebe nevytvářel tlak," řekl.

"Lukáš předvedl výborný výkon a celou Tour odjel bez zaváhání. To šesté místo stavím hodně vysoko," řekl trenér Miroslav Petrásek svazovému webu.

O vítězi se rozhodovalo mezi Legkovem, Colognou, Vylegžaninem a Norem Petterem Northugem, který si v devítistupňovém teple před startem ostříhal rukávy i nohavice kombinézy. Nejvíce sil měl Legkov, který ve stoupání všem odskočil a dojel si pro výhru, Cologna pak uhájil bronz před Vylegžaninem.

Další český běžec Jiří Magál obsadil 40. místo, Aleš Razým byl o tři místa horší. Martin Jakš kvůli nemoci odstoupil během Tour. "Jirka bohužel v sobotu spadl v prvním kopci a pak se mu to vyvinulo špatně. Ale ve stoupání se ukázalo, že je dobře připravený. Bylo to velmi těžký a jemu tenhle výsledek pomůže. Aleš taky zajel velice slušně, s dvěma vynikajícími výsledky a třetím velmi dobrým. Škoda, že Jakšík onemocněl, protože Tour rozjel výborně," hodnotil Petrásek.

Polka s přehledem uhájila náskok

Kowalczyková na Alpe Cermis uhájila velký náskok před Norkami Therese Johaugovou a Kristin Steiraovou. Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 26. místo.

Mistryně světa a olympijská vítězka Kowalczyková se dostala do čela po druhé ze sedmi etap, kdy suverénně vyhrála v Oberhofu stíhací závod na 9 km klasicky. Od té doby nedala soupeřkám šanci a do dnešního finále vybíhala s náskokem více než dvou minut. Johaugová po heroickém výkonu stáhla ztrátu na 28 sekund.

Kowalczyková zároveň zvýšila náskok v čele Světového poháru, který bude pokračovat za týden v Liberci. Tam už by se měla představit i trojnásobná vítězka SP Norka Marit Björgenová, jež vynechala Tour de Ski kvůli srdeční arytmii.

SP a závěrečný závod Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme:

Muži - stíhací závod 9 km volně: 1. Legkov (Rus.) 31:03,4, 2. Cologna (Švýc.) -18,7, 3. Vylegžanin (Rus.) -40,7, 4. Northug (Nor.) -1:07,7, 5. Hellner (Švéd.) -1:12,4, 6. Bauer (ČR) -1:41,7, 7. Babikov (Kan.) -2:04,4, 8. Di Centa (It.) -2:15,5, 9. Olsson (Švéd.) -2:20,7, 10. Černousov (Rus.) -2:47,5, …40. Magál -9:13,3, 43. Razým (oba ČR) -9:38,5.
Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 etapách): 1. Legkov 3:29:28,6, 2. Cologna -18,7, 3. Vylegžanin -40,7, 4. Northug -1:07,7, 5. Hellner -1:12,4, 6. Bauer -1:41,7, …40. Magál -9:13,3, 43. Razým -9:38,5.
Průběžné pořadí SP (po 17 z 31 závodů): 1. Legkov 799 b., 2. Northug 759, 3. Cologna 751, 4. Vylegžanin 691, 5. Hellner 554, 6. Poltoranin (Rus.) 528, …50. Jakš 63, 59. Razým 45, 82. Magál 24, 104. Kožíšek (všichni ČR) 11.

Ženy - stíhací závod 9 km volně: 1. Kowalczyková (Pol.) 35:52,5, 2. Johaugová -27,9, 3. Steiraová (obě Nor.) -2:39,5, 4. Lähteenmäkiová (Fin.) -3:04,7, 5. Jacobsenová -3:13,5, 6. Wengová (obě Nor.) -3:29,1, 7. Kallaová (Švéd.) -3:51,3, 8. Roponenová -4:19,6, 9. Kyllönenová (obě Fin.) -4:23,0, 10. Zellerová (Něm.) -4:58,4, …26. Vrabcová-Nývltová (ČR) -10:17,8.
Konečné pořadí Tour de Ski (po 7 etapách): 1. Kowalczyková 2:25:21,6, 2. Johaugová -27,9, 3. Steiraová -2:39,5, 4. Lähteenmäkiová -3:04,7, 5. Jacobsenová -3:13,5, 6. Wengová -3:29,1, …26. Nývltová-Vrabcová -10:17,8.
Průběžné pořadí SP (po 17 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1222, 2. Johaugová 852, 3. Randallová (USA) 774, 4. Steiraová 702, 5. Kyllönenová 619, 6. Wengová 575, …57. Vrabcová-Nývltová 40.