Sedmadvacetiletý Michal Novák se ve Světovém poháru prosadil na stupně vítězů poprvé v kariéře. Postaral se o první medailové umístění českých běžců na lyžích od listopadu 2013, kdy Lukáš Bauer ve stejném středisku vyhrál.

Novák se celý závod pohyboval v čelní skupině se všemi favority a v posledním prudkém stoupání před nájezdem na stadion odvážně zaútočil. Ostrým nástupem se ujal vedení a v závěrečném finiši nestačil jen na Jenssena.

Úvod sezony vyšel i smíšené štafetě českých biatlonistů:

Česká závodnice Markéta Davidová při startu SP v Östersundu
Povedený úvod. Česká smíšená biatlonová štafeta doběhla na SP v Östersundu pátá

Sedmadvacetiletý Nor, který se za Novákem v kopci vyvezl, vybojoval první vítězství v SP.

„Je to velké zadostiučinění a samozřejmě obrovský úspěch, byť v cílové rovince jsem udělal poměrně velkou chybu. Musím se z toho ponaučit do příště, snad už to vyjde. Měl jsem to vyhrát, ale na stadionu jsem ve finiši nechal Jensena, aby mě přeskočil, to mě mrzí,“ řekl Novák v rozhovoru na svazovém webu.

Ideální tempo, ale šílená zima… 

Tempo závodu Novákovi od počátku vyhovovalo. „Snažil jsem se šetřit síly ve skupině a užívat si lyžování, přestože byla šílená zima. Obzvlášť ve sjezdu jsem mrznul, a i teď jsem zmrzlý,“ popsal podmínky ve Finsku.

„Pak jsem si říkal, kdy konečně Norové zrychlí nebo něco udělají a nic se nestalo. Pouze v posledním okruhu Andrew Musgrave zvyšoval tempo, ale dalo se to v pohodě udržet,“ dodal.

Stanislav Řezáč se cítí lépe než v pětadvaceti: 

Stanislav Řezáč se cítí líp než před pětadvaceti lety
Se synem tvoří unikát. Cítím se líp než v pětadvaceti, popisuje padesátník Řezáč

V průběžném pořadí seriálu se závodník liberecké Dukly posunul na třetí pozici, poté co sezonu zahájil 17. místem v pátečním sprintu a v sobotní klasické desítce byl třináctý. Dnes navíc na trati bodoval i na bonusových sprintech a se ziskem 209 bodů zaostává za vedoucím Amundsenem o 20 bodů. Druhý český reprezentant Adam Fellner doběhl s odstupem 3:43,2 minuty na 65. místě.