Začalo to vysloveně pohádkově. První den? Bronz smíšené štafety a rekordní devátá „placka“ z velké akce pro veterána Ondřeje Moravce. Druhý den? Fantastická jízda Lucie Charvátové a cinkání dalšího bronzu. A byť útoky na další medaile už nevyšly, převládala při hodnocení MS spokojenost.

„Od loňska se udělal kus práce,“ těšilo šéfa českého biatlonu Jiřího Hamzu. „Samozřejmě byly pozitivnější i horší chvilky, ale získali jsme dvě medaile a čtvrté místo v ženské štafetě,“ shrnul v rozhovoru pro ČT.

Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö vyhrál 23. února 2020 závod s hromadným startem na mistrovství světa v italské Anterselvě
Poslední závod mistrovství světa ovládl Bö. Moravec dojel jedenáctý

InfografikaZdroj: DeníkBronzová radost na úvod MS zafungovala jako balzám na duši závodníků i fanoušků hlavně v porovnání s nevýraznými českými výsledky v předchozím průběhu sezony. „Myslím, že hlavně po výsledcích v lednu je potřeba férově přiznat, že dvě medaile na úvod působily uklidňujícím dojmem,“ řekl Hamza.

Ten upozorňuje, že zdejší biatlon stále prochází procesem generační výměny a omlazování reprezentace. Ostřílení borci se pozvolna loučí, přichází čas nových tváří. Hlavně mezi ženami je to na dobré cestě. Markéta Davidová už se zabydlela mezi světovou elitou, v záloze jsou pak (hlavně s výhledem na olympiádu v Číně, jež se koná za dva roky) třeba Terezy Vinklárková a Voborníková.

Marte Olsbuová Röiselandová
Češkám se v závodu s hromadným startem nedařilo. Další zlato má Röiselandová

„Nastartovali jsme generační výměnu a začíná fungovat. Musíme ji podstoupit, ať chceme nebo nechceme,“ upozornil Hamza. Zároveň varoval, aby se na novou hvězdičku Davidovou nevytvářel přehnaný tlak. „Nesmíme na ni moc tlačit a spěchat, protože času, aby se dostala do absolutní špičky, je poměrně dost. Jde krok po kroku,“ řekl svazový šéf.

Muži ztrácejí 

Najdeme ovšem i negativa. Hlavně v mužské části reprezentace: nejlepším Čechem na MS byl veterán Ondřej Moravec, jehož nejvíc potěšilo jedenácté místo v závodu s hromadným startem. U pětatřicetiletého borce (kterému navíc předsezonní přípravu výrazně komplikovaly potíže s játry) je to na jedničku, ale co jeho mladší kolegové?

Paulína Fialková v závodu s hromadným startem na 12,5 km žen v rámci Světového poháru v biatlonu.
Bída pod Tatrami. Slovenský biatlon sužují obří dluhy

Hlavně od Michala Krčmáře se čekalo víc. „Byl jsem bez šťávy, bez energie. Musím se zamyslet nad tím, proč se to děje,“ kroutil hlavou po zpackané mužské štafetě. Měl být lídrem týmu, místo toho běžecky zaostával.

Fakt je, že mužská biatlonová špička se poslední dobou výkonnostně prudce zvedá. Běžecké časy borců z Francie či Norska jsou výrazně rychlejší než ještě před pár lety. Češi na tom nyní tak dobře nejsou. Pokud tedy nezastřílejí bezchybně, první desítka (nebo i dvacítka) zůstane vzdálená.

Markéta Davidová
Davidová skončila ve vytrvalostním závodu osmá. Puskarčíková desátá

Mistrovství světa skončilo, české reprezentanty však brzy čeká další vrchol sezony. Od 5. do 8. března se v Novém Městě na Moravě koná tuzemská zastávka Světového poháru. Zazářit před domácím publikem je pro každého motivace navíc, vstupenky jsou už skoro vyprodány.

„Můžeme očekávat třicetitisícovou návštěvu každý den,“ potěšilo Hamzu. Starosti mu dělá jen počasí, lépe řečeno zima, která se v Česku letos jaksi nedostavila. Snad to biatlonový svátek na Vysočině příliš neovlivní.