Biatlonisté se nedostali ani jednou na stupně vítězů, což se jim naposledy stalo v sezoně 2009/10. Nejlepší umístění vybojovala Tereza Voborníková ve vytrvalostním závodě v Oslu, kde byla pátá. Voborníková byla také na 16. místě nejvýše klasifikovanou ženou v konečném hodnocení Světového poháru. Z mužů skončil nejlépe osmadvacátý Michal Krčmář.

Gabriela Soukalová si hýčká malý glóbus za sprint
Návrat Soukalové k biatlonu? Účast na mistrovství světa zhatilo zranění

„Spokojení určitě být nemůžeme. Když pominu Bimba (Krčmáře), který před sezonou prodělal, co prodělal (cytomegalovirus), tak kluci pokrok neudělali. Pozitivem je možná urychlený návrat Tomáše Mikysky, který se dokázal po zranění začlenit do špičky a relativně velkou část šplhal nahoru Jonáš (Mareček). U zbytku ale ty výsledky, myslím, mluví za všechno. Musíme si to zanalyzovat. Chyb muselo nastat víc a musíme začít každý sám u sebe. Asi neděláme všechno dobře a musíme něco změnit,“ uvedl Hamza.

Mezi nejlepšími chyběly i ženy. Hlavní opora z dřívějších let Markéta Davidová skončila ve Světovém poháru na 18. místě, nejhůře od sezony 2018/19. „Markéta asi také neodvedla to, co od sebe očekávala. Pozitivem je, že šla nahoru Terka Voborníková. Taky jsme ale čekali upřímně, že budeme dál,“ doplnil Hamza.

Střelecké trápení

Sedmadvacetiletá Davidová se během sezony trápila především střelecky. Její úspěšnost klesla na 79 procent.

„Střelecky jsme se bohužel neposunuli. Spíš jsme šli dva kroky dozadu. Běžecky jsme šli po mistrovství světa nahoru, ale střelba byla hodně špatná. Tak to asi vnímáme všichni. A říkat, že byla dobrá, když všude vidíme, že nám ty parametry klesly, by nebylo úplně ono,“ řekl Hamza.

Připustil, že po sezoně dojde v realizačním týmu ke změnám. „Bavíme se o tom a určitě nastanou. Musíme ale začít všichni sami u sebe. Čekali jsme, že přijde nějaký vrchol směrem k mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, ten nepřišel a teď se musíme upnout na olympiádu. Ale říkat, že byly výsledky dobré, nemá smysl. Nebyly takové, jaké jsme očekávali,“ podotkl Hamza.

Závody MS v biatlonu sledovali diváci z tribun i ze všech dostupných míst podél trati
Biatlonový šampionát v Česku: Davy fanoušků, nasazení pořadatelů i šok na závěr

O změnách bude biatlonový svaz informovat během jara. „Nemáme tolik času. Budeme se muset jako sportovní a normální vedení sejít a říct si, co uděláme dál. Za posledních pět let máme 25 medailí z juniorských a dorosteneckých mistrovství světa. Je to ale o tom, aby se zamyslel každý z nás. Každý z nás vidíme, že to nefunguje a schovávat se před tím nemůžeme. Mysleli jsme si, že to bude dál,“ dodal Hamza.