Koho se však ani v nadcházející sezoně příznivci biatlonu nedočkají, je Gabriela Koukalová. Někdejší celková vítězka Světového poháru odpískala kvůli téměř nekonečným zdravotním problémům i další sezonu. Ba co víc, startovní číslo už zřejmě nikdy neoblékne. „Udělala jsem si jasno v hlavě. V tuhle chvíli si absolutně nedovedu představit, že bych se ještě někdy vrátila,“ řekla letos v dubnu.

Ondřej Rybář má z dárku skutečnou radost.
Končící šéftrenér biatlonistů Rybář dostal traktor. Svezl celou reprezentaci

Osmadvacetiletá majitelka kompletní sbírky z mistrovství světa (dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové) a dvojnásobná stříbrná medailistka z olympiády v Soči má nyní jiné plány, chtěla by rodinu. „Ještě nenastal den, kdybych se probudila a zjistila, že mi biatlon chybí. Ale třeba ještě přijde. Místo toho teď mám sen mít místo zlaté olympijské medaile krásnou rodinu,“ řekla Deníku.

Před rokem na světovém šampionátu Koukalová vybojovala v rakouském Hochfilzenu celkem tři medaile – zlato ve sprintu, stříbro ve vytrvalostním závodě a bronz ve stíhačce. Nebyla však sama, Moravec by měl na přelomu února a března obhajovat druhé místo ve vytrvalostním závodě.

Český tým se změnami

Více než jemu se ale věří právě Krčmářovi, stříbrnému muži z olympijského sprintu. Mezi ženami zase Veronice Vítkové, která se díky pauzírování Koukalové stala českou ženskou jedničkou.

Biatlonistka Gabriela Koukalová.
Gabriela Koukalová o depresích: Když jsem přestala fungovat, někteří mě odložili

Nová sezona české biatlonové reprezentace bude specifická i v dalším ohledu. Po dlouhých letech, kdy stál u kormidla v různých rolích, skončil na pozici šéftrenéra Ondřej Rybář – jedna z klíčových postav během biatlonového boomu v Česku. Navíc pod jeho vedením vybojovali reprezentanti během uplynulých sedmi sezon sedmnáct medailí na velkých akcích.

Dalekohled a stopky nyní vyměnil za kravatu. Stal se sportovním ředitelem Českého svazu biatlonu. "Řeším administrativu, logistiku a další věci kolem týmu. Ale jsem rád, že mi zůstaly i praktické věci," řekl na svazovém webu Rybář.

Ženy nově za úspěchy povede norský kouč Egil Gjelland, který na pozici vystřídal Zdeňka Vítka. Ten se přesouvá k mužům. Se střelbou pak reprezentantům pomůže někdejší olympijská šampionka ze vzduchové pušky Kateřina Emmons.

Bez Koukalové, ale i Domračevové

Jisté je. že světový šampionát bude postrádat i další hvězdy. Letos kariéru ukončila i běloruská mašina a věčná rivalka Koukalové Darja Domračevová. Ta následovala svého manžela, legendárního biatlonistu Oleho Einara Björndalena a lyže pověsila na hřebík.

Největšími favority by tam měli být pětinásobný olympijský šampion, jedenáctinásobný mistr světa a sedminásobný vítěz Světového poháru Martin Fourcade z Francie a německá hvězda Laura Dahlmeierová. Ta by měla obhajovat v Östersundu pět zlatých.

Švédské středisko porazilo v boji o pořadatelství šampionátu v hlasování před čtyřmi lety v rakouském St. Wolfgangu italskou Anterselvu, Nové Město na Moravě a ruský Chanty-Mansijsk. Östersund bude hostit biatlonovou elitu v rámci MS potřetí v historii (1970, 2008). V roce 2020 se o světové medaile bude soutěžit v Anterselvě, rok na to ve slovinské Pokljuce.

Martin Jakš, nejlepší z Čechů, dojel šestnáctý.
Běžec na lyžích Jakš ukončil kariéru. Rozhodl se kvůli rodině