Ano, prázdné tribuny byly tématem číslo 1. Už od pondělí, až po nedělní finiš. „Závody přišly o největší kouzlo,“ zmínil francouzský fenomén Martin Fourcade. Jeho sok Johannes Thingnes Bö se prý zase v cílové rovince otáčel doleva, aby poděkoval lidem. A oni tam nebyli… „Je to obrovská škoda. Obzvlášť tady, kde je atmosféra pověstná,“ dodal norský rychlík.

Závod SP v biatlonu (štafeta mužů 4 x 7,5 km) v Novém Městě na Moravě. Na snímku: Ondřej Moravec.
Českým biatlonistům na světovém poháru patřil konec druhé desítky

Závodníci se s tím srovnali každý po svém. Taková Markéta Davidová sarkasticky pravila: „Každé slovo na stadionu muselo být slyšet snad až ve Žďáru nad Sázavou.“ Ale právě její zásluhou mohli fanoušci slavit (u televize). Ve sprintu skončila třetí, navázal na ni Michal Krčmář, který byl čtvrtý,

Během víkendu už žádné šampaňské nebouchalo. V sobotních štafetách kroužili Češi na trestném okruhu, což trochu pokazilo loučení Michala Šlesingra. V neděli nešlo nic ani lyže… Střelecké trápení zažila opět i Davidová (ležky super, stojky špatné), což znamenalo 20. příčku. „Nechci to teď komentovat. Ještě bych řekla něco, co mě bude mrzet,“ hlesla s narážkou na špatnou mázu.

Norská dominance 

Ondřej Moravec a Michal Krčmář udělali shodně na střelnici tři chyby a v cíli se seřadili na 19. a 20. pozici. „Jelo se od začátku ve vysokém tempu a na první ležce jsem to pocítil. Rány jsem měl rozlítané, nebylo to žádné grupetto. Závod tak měl od začátku jasný ráz, i když se fyzicky cítím dobře,“ postěžoval si Krčmář. Dominantní byli Norové, soupeřům nepustili ani jedno první místo!

Sprint žen v rámci Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Na snímku Markéta Davidová.
V závodu žen řádila Eckhoffová, biatlonistka Davidová skončila dvacátá

Světový pohár má vyvrcholit na severu Evropy ve finském Kontiolahti a norském Oslu. Nebo ne? „Všechno se vyvíjí, ale vypadá to, že se situace z Nového Města bude opakovat,“ zmínil viceprezident IBU Ivor Lehoťan. Takže znovu bez diváků… (ostatně Norové nepustili fanoušky o tomto víkendu ani na klasické lyžování v proslulém Holmenkollenu).

„Je to pořád jen sport. Nikdo nechce, aby s biatlonem bylo spojováno šíření epidemie,“ připojil se prezident českého svazu a šéf novoměstského organizačního výboru Jiří Hamza.