„Pracovali jsme se třemi variantami: v plném rozsahu, bez diváků a nebo závody úplně zrušit. Vzhledem k vynaloženému úsilí a dalším faktorům vyhrála varianta kompromisu,“ řekl Hamza.

To by ale nebyli Češi, aby si s tím neporadili. Desítky až stovky lidí si daly dostaveníčko za plotem, stály ve vodě a blátě. Diváci viděli na informační tabuli a jejich povzbuzování bylo v tichu slyšet na míle daleko. Jejich pokřik „Bažina fandí!“ se stal hitem víkendu.

„Fanoušci nezapomenou. V příští sezoně nás požene vyprodaná Vysočina Arena,“ je si jist reprezentant Michal Krčmář. Vyčíslit finanční újmy kvůli zákazu vstupu diváků bude bolestné. „Zvlášť složité to je ohledně zásobování a cateringu. Není zrovna příjemné říct ze dne na den: Nic nevozte,“ ví Hamza.

Organizátoři hodlají vrátit peníze za vstupenky, některé smlouvy zůstanou nenaplněné. Hovoří se o ztrátě, která může vyšplhat k padesáti milionům korun. Pomůže nyní s kompenzací vláda, potažmo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy?

Šlesingrovo sbohem

Michal Šlesingr moc toužil rozloučit se s úspěšnou kariérou před novoměstským publikem. Udělal pro to všechno, v posledním závodě zajel na hranici svých možností. Bohužel před prázdnými tribunami. „Michal je zástupcem velmi silné a úspěšné generace. Spolu s Ondrou Moravcem a Jardou Soukupem táhli český biatlon, v jeho historii bude mít vždycky místo. Je to bojovník a soutěživý závodník,“ mluví o jeho přínosu sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář.

Byl SP z českého pohledu úspěšný? Markéta Davidová v úvodu vybojovala bronz ve sprintu. Krčmář byl čtvrtý. Jenže stává se tradicí, že po úvodních fanfárách následuje v dalších dnech bída. „Motivací to rozhodně není. Ta je vždy velká. Rozhodně nás to ale trápí,“ připouští Rybář. V závodech s hromadným startem měli Češi trojnásobnou účast, ale umístili se až na konci druhé desítky.

Mistrovství světa?

Světový pohár se na Vysočinu vrátí hned za rok, v Novém Městě na Moravě se uskuteční jeho předposlední část (10. až 14. března). Ve hře je ale víc. V září se v Praze uskuteční kongres biatlonové organizace IBU a český svaz chce kandidovat na světový šampionát v roce 2024.

„Pořád se kloníme k optimistické variantě, že by nás na 2024 nemuselo kandidovat moc. Jedenáct let mezi dvěma šampionáty je adekvátní pauza, pro spoustu lidí jsme nyní na řadě,“ věří Hamza.