Čeští fanoušci biatlonu se mají v nadcházející sezoně na co těšit. Světový pohár bude mít letos devět zastávek, včetně dvou zámořských. V sezoně 2023/24 zavítá světový šampionát znovu po 11 letech do České republiky.

Nový ročník začne v sobotu ve švédském Östersundu smíšenými štafetami. Mimochodem, dřívější začátek měl prestižní seriál jen v sezoně 2013/14. Ve Skandinávii je na programu 10 závodů. Pojedou se všechny disciplíny kromě hromadných startů.

Českou biatlonistkou uplynulého roku se stala Markéta Davidová:

Markéta Davidová byla vyhlášena vítězkou ankety Biatlonista sezony
Davidová byla vyhlášena českou biatlonistkou roku. Anketu ovládla popáté v řadě

Po čtrnácti dnech následuje tradiční zastávka v rakouském Hochfilzenu a hned další týden se uskuteční premiérový Světový pohár v Lenzerheide. Elitní seriál se vrátí do Švýcarska po 40 letech.

Máza bez zakázaného fluoru

V lednu přijdou na řadu tradiční destinace Oberhof, Ruhpolding a Anterselva. Pak už bude veškerá pozornost upřena do Nového Města na Moravě, kde se od 5. do 18. února koná mistrovství světa. Šampionát se v Česku uskuteční po 11 letech. Stejně jako loni se nebudou udělovat body do Světového poháru.

Zdroj: Youtube

Po šampionátu biatlonisté vyrazí na přelomu února a března na norské Holmenkollen a pak se po pěti letech poletí do zámoří. Nejprve se bude závodit v americkém Soldier Hollow, následně v kanadském Canmore, které uvidí po 30 letech finále Světového poháru.

„Je to náročné z hlediska přesunu, časového posunu i financí. Chápu ale, že IBU chce dát těm kontinentům také šanci, aby se ten sport prezentoval a rozvíjel,“ řekl sportovní ředitel Českého biatlonu Ondřej Rybář.

Vysočina Arena se chystá na světový šampionát v biatlonu:

Výstavba nových stálých tribun v cílovém prostoru Vysočina Areny rychle pokračuje.
Vysočina Arena roste podle plánu. Vstupenky na MS biatlonistů jsou již v prodeji

To ale není jediná změna v letošní sezon. Další novinkou je mazání lyží bez zakázaného fluoru. „Už dva roky se systematicky připravujeme na zákaz fluorových vosků. Spolupracujeme s univerzitami, které můžou podpořit náš vlastní vývoj. Snažíme se, abychom měli i něco jiného než konkurence. Doufám, že se nám povede vytvořit sportovcům co nejlepší podmínky, aby mohli prodat to, co mají natrénováno,“ věří Rybář.

Celkový triumf v seriálu obhajují Francouzka Julia Simonová a Nor Johannes Thingnes Bö, který zaútočí na pátý velký glóbus.

Program biatlonové sezony

  • 25. listopadu - 3. prosince SP Östersund (Švédsko)
  • 8. - 10. prosince SP Hochfilzen (Rakousko)
  • 14. - 17. prosince SP Lenzerheide (Švýcarsko)
  • 4. - 7. ledna SP Oberhof (Německo)
  • 10. - 14. ledna SP Ruhpolding (Německo)
  • 18. - 21. ledna SP Anterselva (Itálie)
  • 5. - 18. února MS Nové Město na Moravě (ČR)
  • 29. února - 3. března SP Oslo (Norsko)
  • 8. - 10. března SP Soldier Hollow (USA)
  • 14. -17. března SP Canmore (Kanada)