„Děkuji českým fanouškům za trpělivost. Vím, že to není jednoduché, když úspěchy zatím nepřicházejí, ale máme svůj cíl,“ vyznal se šéf Českého biatlonu Jiří Hamza po skončení březnových závodů Světového poháru v Novém Městě na Moravě. „Všichni chceme získávat medaile a čekáme na ně,“ dodal.

Přesně tak vystihl současný stav tuzemského biatlonu. Reprezentanti nahlížejí do elitní desítky, pravidelně sbírají umístění do dvacítky. Medailové úspěchy ale byly v sezoně pouze dva. V Hochfilzenu se o ně postarala druhým a třetím místem Markéta Davidová.

Nejvyrovnanější výkony předváděl Michal Krčmář. Na rozdíl od Davidové sice na stupně vítězů letos nedosáhl, měl rovněž méně hodnocení v top ten, zato se dostal mezi deset nejlepších ve všech čtyřech typech závodů pro jednotlivce. „Michal měl letos životní formu,“ chválil svého bývalého kolegu televizní expert, olympijský medailista Ondřej Moravec.

close Vrcholy biatlonové sezony info Zdroj: Deník zoom_in Vrcholy biatlonové sezony

Snad ještě více se mluvilo během sezony o nastupující generaci. Šestým místem ve sprintu SP a sedmým ve stíhačce na MS velmi překvapila dvaadvacetiletá Tereza Voborníková.

Na mistrovství světa skončil dvakrát čtrnáctý třiadvacetiletý Tomáš Mikyska, patnáctým místem se blýskl i o rok starší Jakub Štvrtecký. První body do Světového poháru si připsal věkem stále ještě junior Jonáš Mareček. „Náš tým má obrovský potenciál do příštího roku,“ věří Hamza.

Vrchol budoucí sezony totiž přijde v Česku. V únoru hostí Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě mistrovství světa. „Věřím, že doma nám to cinkne,“ zůstává Hamza i po další průměrné sezoně optimistou.

Věřme, že se zkušený funkcionář nemýlí. Potenciál na to současní reprezentanti mají.