Ženské úseky běžely Veronika Vítková a Eva Puskarčíková. Z vítězství se radovala Francie.

Před rokem čeští biatlonisté v Östersundu úvodní mix vyhráli a zahájili ideálně olympijskou sezonu, kterou korunovali na hrách v Soči pěti medailemi. Dnes byla česká sestava z poloviny jiná: Gabrielu Soukalovou, jež se po nemoci nedostala do formy, nahradila Puskarčíková a před Jaroslavem Soukupem dostal přednost Šlesingr.

Právě on na třetím úseku vytáhl českou štafetu z šestého místa na první, jenže Moravce zradila úvodní ležka. Když podruhé dobíjel, vypadl mu náboj. Dlouho mu trvalo, než ho dostal do komory, a na čelo závodu ztratil přes půl minuty.

"Vypadl mu náboj, byla to chybka, možná spíš technický problém, ale stává se to. Když ho hledal, zdržel se jak na trestném kole. Viděl jsem, jak na podložce náboj loví, nešel mu sebrat. Jakmile se zaváhá, výsledek je takový. Ale byli jsme vidět a bojovali do poslední chvíle," řekl šéftrenér Ondřej Rybář České televizi.

Šlesingr si pochvaloval především běh

Při poslední střelbě musel český finišman znovu dobíjet a natěšeným fanouškům připravil zklamání až devátou příčkou. "Nepovedlo se mi to vůbec. Ale chybami se člověk učí. Vzal jsem si novou značku rukavic, ty původní jsem vyměnil za o číslo větší a nebyl jsem v nich schopen náboj sebrat," vysvětlil Moravec. "Už to znovu neudělám, ale na druhou stranu, kdybych střílel bezchybně, mohl jsem se toho všeho vyvarovat," uvedl.

Česká štafeta dobíjela celkem třináctkrát. Namále měl při stojce Šlesingr; terč sestřelil až posledním rezervním nábojem a udržel Čechy ve hře o medaili. "Bylo evidentní, že Michal spěchal, protože chtěl odjet první. Zbyl mu jeden náboj, ale pohlídal si ho, ukázal, že si o místo (ve štafetě) řekl právem. Jel výborně a po ztrátě takřka celé minulé sezony ukázal, že se vrací v dobré formě. I Eva to zvládla dobře a Verča první úseky stabilně zvládá," zhodnotil Rybář.

Jedenatřicetiletý Šlesingr si pochvaloval zejména běžecký výkon. "Dobíjení vstoje mohlo být jistější. Ale jsem rád, že jsem dokázal ustát poslední ránu a nemusel jsem na trestné kolo. Závod byl vlastně pro mě kvalitním rychlostním tréninkem," prohlásila dlouholetá opora reprezentace, která se loni potýkala se zdravotními problémy.

Vítková musí být méně zbrklá

Vítková, která před sezonou po letech vyměnila trenéra, byla za svůj výkon ráda. "Cítila jsem se hodně dobře a z toho mám radost. A když budu příště méně zbrklá na střelnici, budu ještě spokojenější," líčila svoje pocity z trojnásobného dobíjení stříbrná olympijská medailistka ve štafetě. "Věřím, že forma půjde ještě nahoru, protože jsme zatím absolvovali jen minimum rychlých tréninků," uvedla Vítková.

V napínavém finiši tří týmů se radovala Francie, protože Martin Fourcade na cílové pásce zdolal jak Nora Larse Helgeho Birkelanda, tak i německého rivala Simona Schemppa. Světový pohár pokračuje v Östersundu ve středu vytrvalostními závody mužů.

Úvodní závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Smíšené štafety (2x6 km + 2x7,5 km): 1. Francie (Bescondová, Chevalierová, S. Fourcade, M. Fourcade) 1:15:05,5 (0 tr. okruhů + 11 dobíjení), 2. Norsko (Solemdalová, Eckhoffová, Christiansen, Birkeland) -0,2 (1+11), 3. Německo (Hildebrandová, Preussová, Peiffer, Schempp) -0,2 (0+9), 4. Ukrajina -31,6 (0+14), 5. Itálie -45,2 (2+9), 6. Slovinsko -45,5 (1+9), …9. ČR (Vítková, Puskarčíková, Šlesingr, Moravec) -53,9 (0+13).