Ondřej Moravec udělal v závodu na 20 km na střelnici dvě chyby a individuální sezonu začal sedmým místem. Z jasné výhry se radoval Francouz Martin Fourcade, který dal zapomenout na kolaps z poslední položky nedělních smíšených štafet. Ve vytrvalostním závodu střílel přesně a vyhrál s náskokem přes dvě minuty.

Čtyřiadvacetiletá Soukalová prodloužila svoji sérii výher už na pět závodů. Na konci minulé sezony proměnila ve vítězství tři starty ve finále Světového poháru v řadě a v neděli byla při zahájení olympijské zimy členkou vítězné smíšené štafety.

K pátému individuálnímu vítězství v SP v kariéře se Soukalová odrazila čtvrtým nejlepším běžeckým časem a kvalitní střelbou, celkem udělala jen dvě chyby. "Sama jsem byla překvapená, jak mi to šlo. Kuriózně, vzhledem k délce trati, se mi běželo mnohem lépe než ve smíšených štafetách," řekla.

Hlavně zvládla vyrovnaný závěr. Poslední položku vstoje střílela opatrněji na dva nádechy, tradičně o něco déle, ale zato přesně, což se vyplatilo, protože ani jednou neminula. Ze střelnice vybíhala se ztrátou necelých deseti vteřin na Kuzminovou, ale každým metrem z manka ukrajovala. Tři sta metrů před koncem poprvé vedla o půl vteřiny a ve finiši náskok ještě o kousek navýšila. Hned za cílem se usmívala a žádná ze soupeřek už ji o radost nepřipravila.

"Je to úžasné a fantastické," řekl v České televizi trenér Ondřej Rybář, který od letošního léta Soukalovou připravuje. "Ona dokázala, že má touhu jít za vítězstvím, že se o to bude prát. Když chce pracovat, je skoro jedno, kde trénuje."
Druhá z Češek Barbora Tomešová nasbírala na střelnici jako Soukalová dvě trestné minuty a dvacátým místem si o dvě příčky vylepšila osobní maximum ve Světovém poháru.

Na startu chyběly dvě české biatlonistky. Veronika Vítková se ráno necítila dobře a závod vynechala, aby mohla jet páteční sprint. Jitka Landová byla diskvalifikována, protože v úterním tréninku porušila bezpečnostní pravidla.

Dalším českým mužům se nedařilo především střelecky. Zdeněk Vítek nasbíral pět trestných minut a dojel 43., Jaroslav Soukup sedm, což ho odsunulo až na 69. místo. Tomáš Krupčík byl s šesti chybami osmdesátý. Do závodu nenastoupil nemocný Michal Šlesingr.

Soukalová si říkala, že jede jako dráha

Skvělou poslední střeleckou položkou a výborným během v závěrečném kole se biatlonistka Gabriela Soukalová propracovala k výhře v dnešním vytrvalostním závodu Světového poháru. Ve švédském Östersundu porazila Slovenku Anastasii Kuzminovou o pouhých 1,2 vteřiny.

"V posledním kole jsem si říkala: holka, ty jedeš jako dráha," řekla Soukalová spolupracovníkovi po vítězství, kterým navázala na nedělní triumf české smíšené štafety a zároveň na své tři výhry z březnového finále Světového poháru.
Nad pátým individuálním vítězstvím v kariéře Soukalová kroutila hlavou. "Nechápu, vůbec to nechápu," tvrdila rodačka z Jablonce nad Nisou. "Ráno jsem musela a sníst dvě stě gramů čokolády, abych si trochu obalila nervy. Vůbec jsem si nevěřila, protože v tréninku jsem byla schopná nechat na stojce čtyři, pět terčů," řekla.

Čokoláda dodala Soukalové dostatek energii a na trati tradičně patřila mezi nejrychlejší běžkyně. "Měla jsem úplně skvěle připravené lyže, to mě nakoplo. Navíc jsem tři kola jela v kontaktu s Norkou Torou Bergerovou, to byl další impulz. Dostala jsem se do správného závodního transu," líčila.

Po závěrečné střelbě vybíhala druhá s odstupem téměř deseti sekund na Kuzminovou. Drtivý finiš ji však vynesl k nečekanému triumfu. "Sama jsem byla překvapená, jak mi to šlo. Kuriózně, vzhledem k délce trati, se mi běželo mnohem lépe než ve smíšených štafetách," porovnávala s nedělními mixy čtyřiadvacetiletá biatlonistka.

Výsledky z konce loňské sezony a ze začátku té letošní staví Soukalovou do role spolufavoritky olympijských her, i když sportovní svátek v Soči začne až v únoru. "No jo, co s tím nadělám. Přece ale nebudu jezdit závody na půl plynu," řekla.

Má jasno v tom, že vždy jede naplno a úspěch buď přijde, nebo ne. "Jsem ráda, že se mi podařilo udělat dobrý výsledek hned na začátku sezony. Nyní už vím, že příprava měla smysl, byla prostě kvalitní," řekla Soukalová, která se v létě rozhodla přidat k mužům a trénovala pod vedením Ondřeje Rybáře.

V pátek ji čeká sprint, v neděli závod s hromadným startem a do konce roku ještě podniky v Hochfilzenu a Annecy. Poté bude mít jeden velký cíl. "Hlavně zůstat zdravá. Dobře si pamatuji, jak moc bylo těžké se minulou sezonu vrátit do formy poté, co jsem onemocněla během vánočních svátků," řekla.

Závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - vytrvalostní závod na 20 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 50:10,9 (0 tr. minut), 2. Eder -2:06,1 (1), 3,. Mesotitsch (oba Rak.) -2:20,2 (1), 4. Le Guellec (Kan.) -2:31,3 (1), 5. Böhm (Něm.) -2:39,3 (1), 6. Hofer (It.) -2:39,4 (0), 7. Moravec -2:42,9 (2) a De Lorenzi (It.) -2:42,9 (1), 9. Bauer (Slovin.) -2:48,2 (1), 10. Lesser (Něm.) -3:11,4 (2), …43. Vítek -6:16,6 (5), 69. Soukup -8:25,4 (7), 80. Krupčík (všichni ČR) -9:13,2 (6).
Ženy - vytrvalostní závod na 15 km: 1. Soukalová (ČR) 47:56,0 (2), 2. Kuzminová (SR) -1,2 (2), 3. Brunetová (Fr.) -16,2 (1), 4. Jurjevová (Rus.) -26,4 (1), 5. Eckhoffová (Nor.) -38,2 (2), 6. Domračevová -44,7 (4), 7. Skardinová (obě Běl.) -45,8 (2), 8. Wiererová -1:04,0 (2), 9. Oberhoferová (obě It.) -1:25,1 (3), 10. Henkelová (Něm.) -1:30,0, …20. Tomešová (ČR) -2:17,1 (2).