Biatlonistky míjely na střelnici jeden terč za druhým, trestná kola se hromadila. „Je to boj," říkal v průběhu závodu Ivan Masařík, spolukometátor České televize.

Česká reprezentantka Gabriela Soukalová vyrazila na desetikilometrovou trať jako šestá se ztrátou 29 sekund na norskou vítězku pátečního sprintu Ann Kristin Flatlandovou a s pevným rozhodnutím: uhájit zlaté číslo pro vedoucí závodnici seriálu Světového poháru.

Jenže i ona míjela terče a její cíl se vzdaloval. „Takové podmínky opravdu nejsou jednoduché. Každá rána, která padne do terče, je dobrá," hodnotil ještě Masařík.

Soukalová už ve druhé položce vleže čtyřikrát minula terč a v průběžném hodnocení závodu se propadla do čtvrté desítky. "Čtyři trestná kola, to bylo úplně šílený. A ještě šílenější bylo, že jsem jich nakonec běžela pět, jak už se mi z toho točila hlava," řekla Soukalová svazovému webu.

Veronika Vítková, druhá Češka na startu, se držela. Chvíli se pohybovala dokonce na průběžném pátém místě. Pak ale i ona čtyřikrát chybovala na položce ve stoje. "„Dvě kola jsem běžela s Torou Berger a jsem ráda, jak jsem to zvládla. Třetí kolo pak bylo těžké, zůstala jsem sama proti větru. Jako bych jela na gumě, dopředu to moc nešlo. Na lyžích se však zatím cítím nyní docela silná a z toho mám radost," řekla Vítková.

Boj s větrem nezvládly i další favoritky – nepřesně mířily také Norka Flatlandová, Ruska Zajcevová či Běloruska Domračevová…

Se stoupající silou větru ubývaly ženám síly. Vítr ovlivňoval závod víc, než dovolují pravidla. Nakonec jury rozhodla: nejsme schopni zajistit regulérní podmínky pro všechny závodnice. Končíme závod. Biatlonistka dojely do cíle v poklidném tempu. Muži se dokonce nevydali na trať vůbec.

Soukalová tak svůj cíl přece jen splnila, žlutý dres pro první ženu Světového poháru oblékne i příští víkend v Hochfilzenu. V pozici lídra biatlonistů vyrazí v Rakousku do bojů Francouz Martin Fourcade. Závody však proběhnou stále bez nemocného Michala Šlesingra. Nejistý je i start Zdeňka Vítka, kterého trápí bolavá záda.

MARKÉTA KOSOVÁ