V ženském sportu to dnes už až takové tabu není. Zejména fotbalistky už se problematikou menstruace v minulosti zabývaly, mezi biatlonistkami s tím ale přichází až nyní sportovkyně ze Švédska.

„Je skandál, že ani samy nevíme, jak se nás to týká,“ všimla si Mona Brorssonová, stříbrná olympijský medailistka z před dvou let.

Web SVT Sport připomíná, že o problematiku menstruace už se zajímaly třeba fotbalistky americké reprezentace či na klubové úrovni londýnské Chelsea. Ty k těmto účelům používají speciální mobilní aplikace, díky kterým mohou následně upravit tréninkové jednotky. To jim má kromě dosažení lepších tréninkových výsledků i eliminovat riziko zranění.

Čeští biatlonisté Jakub Štvrtecký a Adam Václavík při předávce v závodě na 4x7,5 kilometru v rakouském Hochfilzenu
Kvůli koronaviru. Světový pohár v biatlonu bude pouze na dvou místech

Švédské biatlonistky pro začátek zvolí systém individuálních dotazníků. „Je to jeden z největších fyziologických rozdílů mezi námi a kluky a něco, na čem bychom měly více pracovat,“ myslí si olympijský vítězka Hanna Öbergová.

S nápadem prozkoumat tento aspekt přišla sportovní ředitelka Anna Maria Uusitalová, sama bývalá biatlonová reprezentantka. „Tehdy se o tom nemluvilo a doufám, že v každém případě jdeme správným směrem,“ vzpomíná na dobu mezi roky 2002 – 2012, kdy byla aktivní sportovkyní.

Biatlonistka Veronika Vítková.
Biatlonistka Vítková ukončila kariéru. Ve 31 letech čeká své první dítě