České kvarteto nestačilo pouze na vítězné Němky a v závěru na Bělorusky s hvězdnou finišmankou Darjou Domračevovou. Mužům se na střelnici ani na trati tolik nedařilo a skončili sedmí. Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Michal Krčmář a Ondřej Moravec ztratili na vítězné Rusy přes tři minuty.

Svěřenkyně nového reprezentačního trenéra Zdeňka Vítka dosáhly nejlepšího štafetového umístění za poslední téměř dva roky, třetí byly české ženy naposledy v lednu roku 2013 v Ruhpoldingu. Dnes na rozdíl od některých soupeřek včetně Norek či Ukrajinek nemusely na trestné kolo a závod zvládly s devíti dobíjeními. Vylepšily tak své umístění z olympijských her v Soči, kde byly ve stejné sestavě čtvrté.

Štafetu rozjela spolehlivě Puskarčíková, jež se na úvodním šestikilometrovém úseku udržela s nejlepšími a předávala Soukalové jako sedmá. V závěrečném okruhu se musela vyrovnat s nepříjemnou situací, kdy jí soupeřka přišlápla hůlku.

"Stihla jsem říci jenom: Sakra. Seběhlo se to hodně rychle, bohužel právě na začátku stoupání. To jsem musela vyjet jen s jednou holí. Naštěstí nahoře stál Jirka Holubec a dal mi náhradní," děkovala na svazovém webu trenérskému asistentovi za rychlou reakci.

Soukalové se třásly nohy

Dvojnásobnou olympijskou medailistku Soukalovou sice nezastihl úvod sezony v ideální formě, ale v závodu družstev ukázala svou sílu a vytáhla tým na stupně vítězů. Před "stojkou" dokonce vedla, nicméně tři dobíjení v neoblíbené poloze ji stály čas, takže vyslala Landovou na trať jako třetí.

"Na trati jsem se především soustředila sama na sebe, koncentrovala jsem se na každý odraz, a taky na střelbu," uvedla Soukalová. Nejhůře jí bylo, když měla na stojce k dispozici už jen jeden náboj a musela trefit, aby nešla na trestný okruh. "Nohy se mi třásly a byla ve mně malá dušička," řekla.

Třetí členka českého kvarteta Landová dobíjela celkem třikrát a pozici téměř udržela, neboť předávala jako čtvrtá s minimálním odstupem za třetím Polskem. Vítková na svém úseku potvrdila aktuální běžeckou formu a okamžitě se vrátila na medailové pozice.

Stříbro Češkám sebrala běloruská mašina

Pátá žena průběžného pořadí SP na každé položce jednou dobíjela a útočila na stříbrnou pozici. Z poslední střelby odjížděla Vítková druhá za vedoucím Německem, nicméně v závěrečných desítkách metrů neodolala ataku trojnásobné olympijské vítězky Domračevové. "Snažila jsem se jí držet a věřila jsem, že bych ji mohla ještě přespurtovat, ale nedala mi šanci," uvedla.

Do cíle Vítková dorazila bezpečně třetí 17 sekund před čtvrtou Itálií a po projetí finišem se radovala. "S holkama jsme ukázaly, že patříme k nejlepším," dodala česká opora.

Německé biatlonistky vyhrály suverénně s náskokem 21 sekund. Mužský závod obdobně suverénně ovládla ruská štafeta, jejíž členové dohromady pouze jedinkrát dobíjeli a druhé Francouze za sebou nechali o 20,2 sekundy. Třetí skončili Norové.

Čeští biatlonisté kontakt s čelem ztráceli od začátku. Šlesingr na prvním úseku nabral půlminutovou ztrátu, Soukup s Krčmářem přidali každý po minutě a pohybovali se v závěru první desítky. Finišman Moravec s jedinou chybou na střelnici posunul štafetu na konečnou sedmou příčku.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Cvetkov, Lapšin, Malyško, Šipulin) 1:16:14,8 (0 tr. okruhů +1 dobíjení), 2. Francie (S. Fourcade, Beatrix, Desthieux, M. Fourcade) -20,2 (0+4), 3. Norsko (J. Bö, Svendsen, Birkeland, T. Bö) -27,9 (0+10), 4. Rakousko -30,5 (0+7), 5. Německo -31,4 (0+9), 6. Kanada -2:55,4 (0+10), 7. Česká republika (Šlesingr, Soukup, Krčmář, Moravec) -3:16,5 (0+12).

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Německo (Kummerová, Hildebrandová, Hinzová, Preussová) 1:11:40,4 (0 tr. okruhů + dobíjení), 2. Bělorusko (Skardinová, Dubarezavová, Pisarevová, Domračevová) -21,1 (0+10), 3. Česká republika (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -22,2 (0+9), 4. Itálie -39,9 (1+4), 5. Norsko -46,3 (1+12), 6. Polsko -47,4 (0+8).