Stojí tedy český biatlon na rozcestí? Zcela jistě ano. Lámat nad ním hůl je ale naprosto zbytečné a předčasné. Tento sport má u nás zdravé základy, dostatečné juniorské a mládežnické zázemí, zapálené, fundované a své věci oddané funkcionáře na nejvyšších místech. Otázkou zůstává, proč nabídla uplynulá zima tolik výkyvů.

FAKTOR NEMOCÍ. Především proto, že příprava na letošní olympijskou sezonu byla od začátku provázena celou řadou zdravotních patálií. Nejvýznamnější ztrátou bylo přerušení kariéry Gabriely Koukalové, improvizovanou přípravu kvůli zraněním podstoupili Ondřej Moravec či Eva Puskarčíková. „Tři roky před tím jsme neměli prakticky žádné problémy. A před letošní sezonou se to všechno tak nějak nakumulovalo,“ hájil své reprezentanty šéf biatlonového svazu Jiří Hamza. Narušená příprava měla zcela jistě podstatný vliv na kolísavé výkony biatlonistů v průběhu celé sezony.

OLYMPIJSKÁ SLÁVA. Po na české poměry až podprůměrném podzimu přišlo velké zadostiučinění na olympiádě v Koreji. Medaile ze sprintu mužů i žen odvalily velký balvan ze srdcí všech členů týmu. „A o další tři čtyři medaile jsme reálně bojovali,“ připomíná Hamza, který si po úspěších Krčmáře a Vítkové také notně oddechl. „Všichni od nás medaile tak nějak automaticky očekávali. Ten tlak byl enormní,“ připustil v rozhovoru pro Deník.

ROZPORY V TÝMU? Po skončení sezony vybuchla me-diální bomba. V otevřeném rozhovoru pro časopis Glanc česká megastar Gabriela Koukalová naznačila možné názorové střety v týmu, především s hlavním trenérem Ondřejem Rybářem. Tématu se s gustem chytla snad všechna média v republice a i pod dojmem slabší sezony se vyžívala v poukazování na „nedobrou atmosféru v týmu“.

Kauzu musela tlumit až sama vítězka Světového poháru a mistryně světa. „Myslím, že kdo si ten rozhovor přečetl celý, poznal z něj, že nejsem ukřivděná, nikoho z ničeho neobviňuji a neházím špínu na biatlon. Vás, kteří jste to nečetli vůbec nebo jen útržky a nadpisy, ujišťuji, že to tak skutečně není,“ napsala na svém facebookovém profilu Koukalová.

ODCHOD ŠÉFTRENÉRA. Starosti o budoucnost biatlonu v tuzemsku možná nejvíce přiživilo oznámení z minulého týdne. Šéftrenér Ondřej Rybář vyhlásil konec svého působení v této roli. A to je zpráva naprosto zásadní. Budí obavy. Vždyť pod Rybářovým vedením vybojovali reprezentanti během uplynulých sedmi sezon sedmnáct medailí.

Spolupodepsal se i pod dva tituly mistrů světa ve smíšené štafetě a sprintu žen a sedm olympijských kovů. Možná i osm, pokud opravdu dorazí dodatečně přidělený bronz pro štafetu žen z olympijských her v roce 2014. V neposlední řadě se pod jeho vedením Koukalová stala celkovou vítězkou Světového poháru v sezoně 2015/2016.

Klíčovou otázkou je před další sezonou obsazení Rybářova postu. „Situaci nyní se šéfem svazu Jiřím Hamzou řešíme, není to v tuto chvíli zdaleka uzavřené,“ prozradil Rybář s tím, že by se mohlo jednat i o trenéra zahraničního. „Dalšímu působení u českého biatlonu se určitě nebráním. Ale zásadní pro mě při rozhodování bude skloubení práce s potřebami rodiny,“ vysvětlil.

JAK DÁL? Biatlonisté nemají za sebou kdovíjak luxusní sezonu. Ale česká reprezentace má stále sílu. Z podhoubí navíc vyrůstají budoucí opory. Jmenujme třeba Markétu Davidovou, Jessicu Jislovou, Adama Václavíka. Mezi stálice světové špičky nadále patří Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Ondřej Moravec, Michal Krčmář. „V juniorech máme další velké talenty, Vítězslava Horniga, Tomáše Mikysku a Mikuláše Karlíka. Bude to samozřejmě nějakou dobu trvat, než se plně začlení, kluci na sobě musí hodně pracovat, ale já věřím, že se dokážou prosadit,“ doufá Hamza.

Po jedné nevydařené sezoně je zbytečné odsuzovat celý biatlon. Potenciál na další velké úspěchy má dostatečný. Přesvědčit o tom může už v nadcházející sezoně. Třeba v prosinci na závodech Světového poháru v Novém Městě na Moravě.