„Moc se těším, ale zároveň si uvědomuju, že po loňské sezoně to pro mě bude hodně těžké," vysvětluje čtyřiadvacetiletá biatlonistka. „Dochází mi, že mě už nezná jenom ta hrstka lidí jako v minulých sezonách."

Co od sebe v nové sezoně očekáváte?
Odhadovat formu dopředu nechci, každá sezona je něčím specifická. Uvidíme, jak se bude dařit. I když jste sebelépe fyzicky připraven, sehrají v závodě roli i vlivy jako počasí nebo štěstí.

Nadcházející měsíce ale budou kvůli olympiádě specifické… Už víte něco bližšího o areálech v Soči?
Minulý rok jsme si ho mohli prohlédnout při Světovém poháru. Byli jsme překvapeni neskutečným sklonem trati, který pro nás připravili. Je hodně kopcovitá, náročná na sjezdy. Doufáme, že budeme mít hodně štěstí, abychom se nezranili, jako se to loni některým závodníkům stalo.

Od léta trénujete s muži. Je to velká změna?
Příprava byla o moc náročnější než kdykoliv předtím. Ale po zdravotní stránce jsem měla štěstí, od jara jsem neměla žádnou nemoc, což je u mě hodně nevídané.

Uvědomujete si, že na vás bude větší tlak i kvůli tomu, že jste se rozhodla pro tuto tréninkovou skupinu?
Určitě. Ale řekla jsem si, že závodní život sportovce není tak dlouhý, a jak se říká: kdo se bojí, nesmí do lesa. Říkala jsem si, že čím dříve to udělám, tím dříve budu mít větší klid. Ondru Rybáře znám odmalička jako člověka i jako trenéra, byl to jeden z mých vzorů. Jsem opravdu moc ráda, že jsem tuhle šanci dostala i s tím rizikem, že pro mě bude mnohem těžší ustát ten tlak. I proti tomu jsem se snažila obrnit, když jsem začala spolupracovat s psychologem, s panem Milanem Moravcem.

Jsou vidět výsledky?
No… Na to největší lámání teprve přijde čas. Až pak uvidím, jak psychicky silná jsem. Představa, že mě teď zná tolik lidí a že bych jim měla něco dokazovat, byla pro mě nejtěžší.

Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila ve vytrvalostním závodě na MS v Novém Městě na Moravě dvanáctá.Bavíte se konkrétně i o olympiádě?
Učí mě hlavně spoustu věcí pochopit a srovnat si je v hlavě. Je stejně jako já zastáncem názoru, že štěstí přeje připraveným. Tímto způsobem se mě snaží uklidnit. Ale lidská povaha je tak nevyzpytatelná. Obdivuji lidi, kteří se několik let dokáží držet na špičce. Pro mě je to čím dál tím méně pochopitelné. Opravdu už to není taková legrace jako minulý rok. Jsem sama na sebe zvědavá, jestli dokážu čelit všem těm dotazům a tlaku.

Pomůže vám v tom právě i mužská skupina?
Pravdou je, že kluci mají super povahy, ze sebevětšího problému udělají grotesku. To je i na soustředěních, kde spolu trávíme spoustu času, moc fajn.

Podobně mluvila atletka Zuzana Hejnová. Prý je snazší soustředit se na výkon a na sport…
Je pravda, že chlapi asi mají v povaze nerozebírat různé věci kolem, což mi vyhovuje. Komunikace s nimi je mnohem jednodušší.

Největší inspirací k přestupu byla právě Hejnová?
Vnímám to tak, že pro sportovce je důležité, když se může pořád na někoho dotahovat. A možnost, že se může dotahovat na kluky, pro mě byla tak přitažlivá, že jsem si říkala: Musím to zkusit. Nikdo neví, co by se dělo, kdybych zůstala s holkama. Takový je sport.

Berou vás kluci už trošku jako chlapa?
Pro ně jsem chlap od začátku, co jsem tam přišla. Ale jsou hodní. Snaží se pomoci, když vidí, že jsem v nějaké bezradné situaci. Ale nemyslím si, že bych měla nějaké úlevy proto, že jsem dívka. Ani ze strany trenéra ne.

Sám Ondřej Rybář několik let vedl ženskou reprezentaci. Je to pro něj s vámi o to snazší?
Doufám. Snad se mnou zatím neměl žádné problémy. Beru všechny jeho rady vážně a jsem s ním spokojená.

Ale co Jindřich Šikola? Trenér žen asi nenesl úplně dobře, že jste od něj odešla…
Chápu, že to pro něj nebylo příjemné, pro mě také úplně ne. Uvědomuji si, co vše pro mě udělal, a jsem mu za to vděčná, akorát si říkám, že život se otevírá a skýtá různé cestičky. Já si vybrala jinou. Doufám, že mi to odpustí a že chápe, co jsem udělala.

Gabriela Soukalová na mistrovství republiky.Znamená to tedy, že teď bude rivalita s reprezentační kolegyní Veronikou Vítkovou větší než předtím?
Každá usilovně pracujeme na tom, abychom se co nejlíp připravily. Zatím rivalita cítit není. Doufám, že to bude stejné jako v předchozích letech, ve vší slušnosti a pohodě. A že se k nám třeba výkony připojí i Jitka Landová.

Už jste zapracovala své na dochvilnosti?
Doufám, že jsem se polepšila. Je to pro mě občas velice náročné, jsem typ člověka, co si moc neumí zorganizovat čas. A ještě jedna změna: začala jsem si psát tréninkový deník. To jsem nikdy nedělala.

Vyměnila jste toho spoustu, co byste naopak před olympiádou nikdy nevyměnila?
Rozhodně je nejlepší zůstat při staré pušce, nepřeučovat se něco. Doufám, že nebudu mít takovou smůlu jako Ondra Moravec, který minulý týden při tréninku zlomil pažbu, museli mu ji slepovat. Při přípravě v Oberhofu si ani nezastřílel.

Je něco, na čem si vyloženě trváte a říkáte si: tohle budu dělat každé ráno.
Naučila jsem se víc odpočívat než předtím, trénink to vyžaduje, jinak bych ani nepřežila.

Takže víc spíte?
Určitě. A do osobního volna zapojuju míň osobních aktivit, které mi ubíraly síly, jako třeba ježdění na koni.

Biatlon může být na hrách v Soči jedním z nejúspěšnějších českých sportů. Vy můžete být jejich tváří, jak se na to těšíte?
Bylo by to pro mě obrovskou ctí. Zároveň si uvědomuju, že je to pořád tak tenký led, že to může být naposledy. Nemyslím si, že mám nějakou záruku, že to do budoucna půjde pořád stejně skvěle. Jednu sezonu to jde, druhou ne, jako v životě.

Připadá vám olympiáda blízko, nebo pořád ještě daleko?
Ty jo! Mně přijde, že to hrozně utíká. Takhle rychlý rok jsem snad nikdy nezažila.

A bude se stále zrychlovat…
Určitě. Už to pociťuju.

MARKÉTA KOSOVÁ