Vzhůru na šampionát. Hlavní část české biatlonové reprezentace včera odletěla do norského střediska Os. Zde se bude připravovat na mist- rovství světa ve Švédsku, které startuje 7. března.

V nepříliš známém biatlonovém centru nedaleko norsko-švédských hranic se sejdou celkem tři různě putující výpravy. Již dříve odjeli auty trenéři, z Minsku se po skončení mistrovství Evropy přesunulo trio reprezentantů Štvrtecký, Charvátová, Jislová. A šestice Krčmář, Krupčík, Šlesingr, Davidová, Vítková a Puskarčíková odcestovala po týdnu odpočinku z Prahy.

Ondřej Moravec v závodu s hromadným startem na 15 km mužů v rámci Světového poháru v biatlonu.
Ani čistá střelba k medaili nepomohla. Moravec byl 11 sekund od stupňů vítězů

Poslední z českých účastníků šampionátu, Ondřej Moravec, se bude připravovat v Jablonci a za týmem odletí až přímo do Östersundu.

Destinaci Os vybrali norští trenéři. „Je to asi čtyři hodiny autem od Osla. Mají tam loni zrekonstruovaný areál i střelnici. Měli bychom bydlet někde hned u stadionu a být tam sami,“ prozradil na letišti Michal Krčmář.

Náročný Östersund

V Os stráví Češi celý týden, v pondělí 4. března se přesunou do zhruba 300 kilometrů vzdáleného Östersundu. „Je fajn, že to není daleko. Po přesunu se nebudeme muset nijak aklimatizovat,“ pochvaluje si Veronika Vítková.

Areál v Östersundu je známý svojí nevypočitatelností na střelnici. „Jo jo, tam to bývá loterie,“ směje se Vítková. „Jsou tam náročné tratě, vítr tam dokáže pozlobit, ale nemyslím si, že by to bylo něco extrémního. Podle mě je to takový standardní areál,“ dodává Tomáš Krupčík.

Ve Švédsku se pojede mistrovství světa potřetí. Na předchozích dvou šampionátech česká výprava nezískala ani jeden cenný kov. A dosavadní výsledky ve Světovém poháru velký optimismus do žil českým fanouškům také nedodaly.

Gabriela Koukalová prodala zlatou medaili z Ruhpoldingu
Vrátí se Koukalová k biatlonu? Fanoušky navnadila přirovnáním k Jágrovi

„Na zisk medaile se vám musí v závodě všechno ideálně sejít,“ uvědomuje si Krčmář, který bude největší mužskou nadějí.

O cílech se nemluví

Mezi ženami se hodně očekává od Markéty Davidové, která přitom míří na svůj premiérový seniorský šampionát. Na tom juniorském loni vyhrála stíhačku. „Nevím, co mě čeká. A ani se na to moc nevyptávám. Nechám se překvapit. Doufám, že příjemně,“ culila se dvacátá žena pořadí Světového poháru.

Davidová je v čele pořadí individuálních závodů, a tudíž blízko zisku malého glóbu. „Na to vůbec nemyslím, snažím se od toho oprostit. Tím spíš, že mi to pořád někdo připomíná,“ odmítla jakékoliv spekulace.

Biatlon: Stupně vítězů v Canmore, zleva Markéta Davidová, vítězná Tiril Eckhoffová a Lisa Vittozziová.
Biatlonové sprinty v Canmore se kvůli mrazu pojedou až v neděli

Ostatně hovořit o cílech pro šampionát závodníci vůbec příliš nechtěli: „Hlavní bude zůstat zdravý a být spokojený s vlastním výkonem,“ shrnul za všechny Krčmář.