Český tým čekají dva vrcholy ročníku. Tím prvním bude bez pochyby prosincový Světový pohár v Novém Městě na Moravě, druhým světový šampionát ve švédském Östersundu.  

Velkou dávku úspěchů má však jeden z divácky nejoblíbenějších sportů u nás už za sebou. Ať už to bylo letní MS ve Vysočina Areně s třinácti medailemi, nebo zářijový kongres mezinárodní biatlonové federace (IBU). V chorvatské Poreči získal český biatlon díky Jířímu Hamzovi pozici viceprezidenta. S Deníkem hovořil o nové funkci i o ambicích před nadcházející sezonou.

Bývalý skokan na lyžích a nyní poslanec Jakub Janda.
Jandův boj o záchranu skoků na lyžích: Hrozí, že zabijeme jednu celou generaci

„Průběh a výsledky voleb dopadly tak, jak si všichni přáli. Pro nás je to ale samozřejmě i velká odpovědnost, protože jedna věc je volby vyhrát, druhá pak, abychom sliby naplnili,“ prohlásil šéf českého svazu.

Můžete představit nového šéfa IBU Olleho Dahlina?

V biatlonovém prostředí se pohybuje třicet let. Posledních osm je prezidentem švédského svazu, v minulém období vykonával funkci viceprezidenta IBU, takže je zkušeným funkcionářem. Podle mě je nyní ve vedení IBU sestava, která má touhu pracovat na tom, aby se biatlon očistil. A není podstatné, kdo bude mít v tomto procesu jakou roli.

Přesto se nelze nezeptat, co budete mít na starost vy?

Jsme domluveni, že v gesci budu mít marketingové záležitosti a soutěžní úsek. To znamená organizaci závodů a jejich zabezpečení ve spolupráci s technickou komisí.

Kromě vašeho zvolení obhájil svoji pozici v technické komisi Vlastimil Jakeš. Dva čeští zástupci ve vedení IBU je určitě prestižním zastoupením našeho svazu.

Víc jsme rozhodně dosáhnout nemohli. Kdybychom ještě získali pořadatelství mistrovství světa, bylo by to až nezdravé. Vlastimil Jakeš prošel s třetím nejvyšším počtem hlasů, což svědčí o tom, že jeho pozice je opravdu silná. Pro nás je to vynikající v tom, že v technické komisi se předrozhoduje o tom, kde budou závody, jak se změní případně pravidla a podobně. Domnívám se, že jeho volba je pro český svaz důležitější než moje funkce.

Velikáni sjezdového lyžování Mikaela Shiffrinová a Marcel Hirscher.
Lyžařská hvězda Shiffrinová: Ester Ledecká je plus pro náš sport

Získali jste i pořádání příštího kongresu IBU pro Prahu, kde se bude rozhodovat i o pořadatelích dalších MS. Může nám „domácí prostředí“ pomoci?

O pořadatelství se znovu strhne velký boj, kandidátů bude tradičně hodně. Rusové už například ohlásili, že pokud budou omilostněni, budou se rovněž ucházet o přidělení šampionátu. Musíme dál pracovat jako dosud, potom se dá i takováto výzva zvládnout. Když se podíváte podrobně na historii šam- pionátů, perioda mezi pořadatelstvím je zhruba dvanáct třináct let pro každou zimu, takže ono to nakonec na nás i tak nějak vychází. (úsměv)

Do té doby čeká Nové Město Světový pohár. V jakém stavu příprav je letošní ročník, který se na Vysočině uskuteční v týdnu před vánočními svátky?

Přípravy běží naplno. Náš tým je v tomto směru velmi zkušený. Vytvořili jsme znovu o něco lepší zázemí pro diváky, sociální i obchodní, aby se na stadionu cítili komfortněji. Nyní doufáme, že přijdou i dobré výsledky, aby byli všichni maximálně spokojeni.

Dají se z medailí na letním MS vyvozovat nějaké závěry směrem k hlavní sezoně?

Ne vždy se musí dařit. Právě proto však dostali noví trenéři prostor na celé čtyři roky s vrcholem na olympiádě v Pekingu. Neberte to jako alibismus, ale i kdyby se nám na začátku tolik nedařilo, nebude důvod propadat panice. Novým složením realizačních týmů jsme se po letech, kdy jsme jeli prakticky v neměnném složení, potřebovali trochu „vyvětrat“.

Biatlonistka Gabriela Koukalová, Martin Koukal (vlevo) a Ondřej Rybář.
Obvinění a protiútok. Nová fakta v kauze Gabriela Koukalová