Světová elita se sjela do Östersundu, srdce Švédska. Mezi všemi hvězdami najdete také desítku Čechů. V areálu Národního stadionu na břehu jezera Storsjön se poperou o dvanáct sad medailí.

Vrchol sezony

Reprezentanti zamířili do dějiště šampionátu po přípravě v Norsku. Hýří dobrou náladou, ale také skromnými cíli. „Já bych chtěl především zůstat zdravý,“ s úsměvem glosoval své pocity nejlepší z Čechů v letošním pořadí Světového poháru, sedmnáctý Michal Krčmář.

Markéta Davidová.
Biatlonová kráska Davidová před MS: Cíle? Chci skončit do patnáctky

Jeho další slova už mají významnější váhu co se týče snů o výsledku. „Věřím, že se mi podaří ve Švédsku navázat na poslední záblesky dobrých výsledků od Anterselvy. Vloni jsem měl medaili, takže nemohu být spokojený s umístěním někde okolo dvacátého místa. Rád bych zajel do desítky.“

Mistrovství světa v biatlonu.Zdroj: DeníkPatrně největší českou medailovou nadějí bude Markéta Davidová.

V sezoně stála čtyřikrát na stupních vítězů, jeden závod dokonce vyhrála. Přitom absolvuje svoji první celou sezonu mezi dospělými a jede premiérově na světový šampionát. „Vůbec nevím, co mě tam čeká. A raději jsem se ani nikoho nevyptávala,“ culí se dvaadvacetiletá rodačka z Janova nad Nisou. „Těším se hodně, ale nijak se na to neupínám. Nedávám si ani žádné cíle, aby mě to nesvazovalo. Samozřejmě se budu snažit podat maximální výkony, pokusím se něco trefit a dosáhnout na co nejlepší výsledek.“

Gabriela Koukalová prodala zlatou medaili z Ruhpoldingu
Vrátí se Koukalová k biatlonu? Fanoušky navnadila přirovnáním k Jágrovi

Areál v Östersundu prošel před pěti lety velkou rekonstrukcí, postavila se tribuna pro šest tisíc lidí, k tratím je přístup v podstatě neomezený. Atmosféra by měla být dobrá. A co obtížnost?

Vítr na střelnici

Obecně se dá říct, že místní tratě patří spíše k těm rychlejším, i když závodníky může potrápit jedno strmější stoupání. A hlavně je třeba si dát pozor na nevyzpytatelný vítr na střelnici.

„Občas tam vítr opravdu zlobí, ale není to nic extrémního,“ domnívá se letošní překvapení v mužské reprezentaci Tomáš Krupčík.

Mimochodem, Östersund už hostil elitní dostaveníčko biatlonistů dvakrát Češi na roky 1970 a 2008 nemají moc dobré vzpomínky. Nezískali tu medaili. Naopak ve Světovém poháru se zde tuzemským zástupcům daří od roku 2011 vybojovali dvanáct umístění na stupních vítězů.

Bylo by jistě příjemné prodloužit tuto sérii i letos.

A kdyby ne? Fanoušci by jistě brzy odpustili. Národní tým je totiž v letošním roce ve stadiu proměny. Leckdo už víc myslí na hlavní cíl, jímž jsou olympijské hry 2022 v čínském Pekingu.

Ondřej Moravec
Líbí se vám? Biatlonové kombinézy české reprezentace budí emoce