Promluvili o tom Ireen Wüstová (rivalka Martiny Sáblíkové) i Sven Kramer, olympijští šampioni (ze Soči).

"Momentálně mám pocit, že není správné, abych obhajovala evropský titul v Rusku," uvedla Wüstová. "Mnoho Holanďanů zná někoho, koho letecká havárie poznamenala. Proto teď nemůžu nic vyloučit," uvedla osmadvacetiletá čtyřnásobná olympijská vítězka, která vícebojařské ME ovládla v posledních dvou letech.

Diskuze o tom, že by někteří nizozemští rychlobruslaři kontinentální šampionát bojkotovali, se rozhořela v dějišti víkendového Světového poháru v Berlíně. Jako první se o ní zmínil trenér Jan van Veen. Vedle Wüstové a Kramera tuto možnost naznačila i Marrit Leenstraová.

"Je to dilema, hodně složité a citlivé rozhodnutí," podotkl Kramer, jenž se nechce míchat do polititiky. "Nakonec jsem sportovec, který tvrdě trénuje. Myslím, že by to měla vyřešit mezinárodní unie. Pokud se mě ale ptáte, dal bych přednost tomu, aby se mistrovství Evropy konalo jinde," uvedl sedminásobný kontinentální šampion.

Nizozemská národní federace ani tamní olympijský výbor nechtějí do rozhodnutí závodníků zasahovat. Na diskuzi už ale (po svém) zareagovala i Ruská bruslařská unie (RBU), které se neúčast těch největších hvězd nelíbí.

Viceprezident Andrej Vahutin dokonce uvedl, že by všichni, kteří nebudou chtít v Čeljabinsku startovat, mohli dostat od ISU trest.

To však popřel viceprezident mezinárodní unie Jan Dijkema a nizozemský tisk reakci ruské strany označil za mlácení prázdné slámy.